Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

História baníctva na Slovensku

Magurka (Nízke Tatry) - história baníckej obce v skratke
zdroj: www.partizanskalupca.sk
pridané:
9.12.2009

Súčasťou obce Partizánska Ľupča je bývalá banícka osada Magurka, ležiaca v nadmorskej výške 1080 m. Nachádza sa v krásnom prírodnom prostredí Nízkych Tatier v závere Ľupčianskej doliny pod vrcholkami Latiborskej hole (1648 m.n.m.), Ďurkovej (1749 m.n.m.), Chabencom (1955 m.n.m.).

Magurka bola založená už v 14. storočí v rámci baníckeho podnikania v jej okolí. S dolovaním zlata sa započalo asi v roku 1250. Vtedy to bolo ešte v súkromnom vlastníctve. Neskôr bola Magurka vlastníctvom obce a jednotlivcov, lenže vydolované zlato sa muselo odovzdávať do cisárskej pokladne. Za vlády Márie Terézie prešlo dolovanie zlata do rúk štátu. Ľupči zostali vo vlastníctve tri štôlne. V roku 1835 sa otvorili nové šachty - Ritterstein a Kilian v roku 1848 štôlňa Ruseger. Zlato sa dolovalo podľa starého systému, vodné stupne a ručné vymývanie, neskôr vymývanie strojné. V roku 1860 sa tu začali stavať domy a v roku 1888 tu pracovalo 250 baníkov. V tom istom roku objavili na Magurke antimón. Ročne sa tu vyťažilo 10-11 kg zlata, také isté množstvo striebra a 3000 - 4000 m3 antimónu.


Pohľad z Magurky do Ľupčianskej doliny, v pozadí Tlstá a Salatín

Najväčšia bola šachta Kilian - 3 km dlhá, Ruseger merala 1600 m, Ritterstein 1400 m. Ostatné boli kratšie. Vyrobený materiál sa odvážal do Ružomberka, len neskoršie postavili lanovú dráhu od štôlní ku vstupom. Táto zdĺhavá práca bola príčinou, že výroba bola oveľa drahšia ako výnosy z ťažby a tak v roku 1923 zastavili ťažbu navždy. Stroje previezol štát do Banskej Štiavnice, budovy sa odpredali a tak na Magurke ostalo len pár rodín. V roku 1928 mala Magurka 20 domov a 75 ľudí. Mimoriadne vzácnym objektom je banský kostolík. V jeho veži sa zachoval dodnes aj obrovský rapkáč, ktorý bolo počuť široko - ďaleko. Kedysi ním zvolávali baníkov do práce a ohlasovali koniec "šichty", ale používali ho aj pri iných príležitostiach.

V budove bývalej banskej správy je turistická chata s celoročnou možnosťou ubytovania pre 45 osôb s reštauračným stravovaním. V letnom období je ubytovanie rozšírené o chatovú základňu s kapacitou 66 osôb. V zimnej sezóne je v prevádzke lyžiarsky vlek Tatrapoma s nenáročnou zjazdovkou. V okolí sú pestré možnosti pešej turistiky.

partizanskalupca.sk