Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

História baníctva

Charles Lyell
zdroj: www.sk.wikipedia.org
pridané:
3.12.2010

Sir Charles Lyell (* 14. november 1797, Kinnordy, Forfarshire, Škótsko – † 22. február 1875, Londýn) bol anglický právnik a geológ s prívlastkom „otec modernej geológie“. Charles Lyell pochádzal zo šľachtickej rodiny, bol najstarší z desiatich detí. Jeho otec, takisto Charles, bol botanikom a podporoval svojho syna v záujme o prírodné vedy.

Lyell študoval na Exeter College v Oxforde najskôr právo, ale na popud Wiliama Bucklanda venoval sa tiež geológii. Po skončení štúdii sa v roku 1819 usadil v Londýne a začal pracovať ako právnik. V roku 1822 poblikoval svoju prvú prácu „On a Recent Formation of Freshwater Limestone in Forfarshire“ a o rok neskôr sa stal sekretárom Geologickej spoločnosti.

V roku 1827 zanechal právo natrvalo a začal sa venovať naplno svojej práci geológa. Pomáhal predovšetkým presadzovať myšlienky Jamesa Huttona a spolu s ním sa stal zakladateľom modernej geológie.

Jeho najdôležitejšie práce boli v oblasti stratigrafie. Od roku 1828 cestoval po juhu Francúzska a po Taliansku a navštívil aj Ameriku, kde všade študoval tamojšie geologické pomery. Na základe výskumu a pozorovaní položil základy stratigrafie treťohôr, ktoré rozdelil na pliocén, miocén a eocén.

V roku 1831 bol vymenovaný za profesora geológie na King´s College v Londýne. Jeho významná práca začala vydaním prvého dielu knihy Základy geológie (Principles of Geology). Do roku 1833 vydal ďalšie dva diely. V tejto práci sústredil po prvý krát všetky dovtedajšie roztrúsené poznatky a skúsenosti o geológii ako vedu. Rozviedol základné myšlienky Jamesa Huttona, že sa na dlhé obdobie stali základom modernej geológie. Zomrel v Londýne a je pochovaný vo westminsterskom chráme vedľa iných významných osobností.

378
Charles Lyell

www.sk.wikipedia.org