...
Minerály a horniny Slovenska      
:: prepni na celú stránku

Horniny

Evapority


Sadrovec - Novoveská Huta, Slovenské rudohorie 

Foto

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:1086_Sadrovec_-_Novovesk%C3%A1_Huta.jpg

Zloženie a vlastnosti

Evapority sú soli vzniknuté vyzrážaním z morskej vody. Sú to zväčša monominerálne horniny, tvoria sa nahromadením vápenca, dolomitu, sadrovca, anhydritu, kamennej soli (halitu). Sadrovec je jemnokryštalický biely a ružový. Tvorí hľuznaté nahromadeniny uprostred pestrofarebných ílov, ílovcov (často červene sfarbených). Hľuzy sú často tesne pri sebe a medzi nimi sú tenké žilky ílu. Ak súvrstvie obsahujúce hrubé polohy evaporitov bolo postihnuté tektonikou dochádza k trhaniu poddajných evaporitov, ktoré prerážajú nadložné vrstvy a tak vznikajú soľné alebo sadrovcové pne a diapíry - mohutné zakorenené nahromadenia evaporitov premiešaných so sprievodnými klastickými horninami chaotickej textúry.

Výskyt

Evapority vznikali v celej histórii Zeme, len ich objem sa menil v závislosti od klimatických podmienok. Najväčšie zastúpenie majú v permských útvaroch, keď dochádzalo ku vzniku veľkých pohorí, ktoré ohraničovali oblasti so suchými klimatickými podmienkami. Ako sprievodné horniny sa vyskytujú vápence, dolomity, prípadne jemnozrnné úlomky. Evapority sa nachádzajú asi na 1/4 zemskej kôry.

V súčasnosti evapority vznikajú v polárnych oblastiach (v plytkých jazerných vodách, alebo vyzrážaním z podzemných vôd), v kontinentálnych jazerách (ak prevláda vyparovanie nad prítokom čerstvej vody) a v pobrežných morských zálivoch a lagúnach.

Na Slovensku sa väčšie akumulácie sadrovca nachádzajú vo vrchnom perme Slovenského rudohoria (Spišská Nová Ves – Novoveská Huta, kde sa aj priemyselne ťažil sadrovec, Markušovce) a Slovenského krasu (Bohúňovo), ako aj miocénne ložiská kamenej soli v Solivare a Zbudzi. Ložisko v Solivare je najdôležitejším zdrojom kamennej soli na Slovensku, sadrovcové ložiská sa v súčasnosti neťažia.

Veľký výskyt halitu je v okolí Prešova (Solivar), sadrovec sa vyskytuje často v Slovenskom rudohorí (Novoveská Huta), Starohorských vrchoch (Špania Dolina, Staré Hory) a inde.

Referencie

Warren, J.K., 2006, Evaporites: Sediments, Resources and Hydrocarbons. Springer, Berlin, 1036 s.
Přehled názvů hornin [online]. geologie.estranky.cz, [cit. 2010-08-07]. Dostupné online.
Kendall, A.C., 2005, Evaporites. in Selley, R.C., Cocks, L.R.M., Plimer, I.R. (Editori), Encyclopedia of Geology. Volume 5. Elsevier, Amsterdam, s. 94-97
PETRÁNEK, J. On-line geologická encyklopedie - evaporti [online]. geology.cz, [cit. 2010-08-07]. Dostupné online.
Hovorka, D. a Suk, M., 1981, Geochémia a genéza eruptívnych a metamorfovaných hornín. Univerzita Komenského, Bratislava, 162 s.
Evapority, Minerály a horniny Slovenska [online]. mineraly.sk, [cit. 2011-09-09]. Dostupné online. Archivované 2009-02-23 z originálu.
Evaporite, Schlumberger Oilfield Glossary [online]. glossary.oilfield.slb.com, 2011, [cit. 2011-09-04]. Dostupné online. Archivované 2012-01-31 z originálu. (po anglicky)

Zdroj

https://sk.wikipedia.org/wiki/Evaporit
https://cs.wikipedia.org/wiki/Evaporit
https://www.mindat.org/min-49338.html
https://www.mineralienatlas.de/lexikon/index.php/RockData?rock=evaporite
PELLANT, Chris; PELLANT, Helen. Horniny a minerály.: Osvěta, 1994. 256 s. ISBN 80-217-0582-5