...
Minerály a horniny Slovenska      
:: prepni na celú stránku

Horniny

Melafýr


Melafýr - Šalková pri Banskej Bystrici

Foto

https://www.mindat.org/photo-966920.html
http://www.mineraly.sk/files/zber/101-200/173/157.jpg (Melafýr - Nízke Tatry)

Zloženie a vlastnosti

Svojím zložením odpovedajú gabrodioritom a gabrám. Podstatnou zložkou melafýrov sú strednobázické až bázické plagioklasy (cca 60%) a pyroxény (30%). Z akcesórií často býva prítomný magnetit, môže byť prítomný aj olivín, amfibol, biotit a ortoklas. Farba je najčastejšie tmavosivá, hnedosivá, červenohnedá a zelenkastá. Textúra je pórovitá a mandľovcovitá (výplň mandlí tvorí najčastejšie kremeň, chalcedón a opál), ale aj ofitická a porfyrická. Melafýry bývajú tiež jemnozrnné až celistvé.

Medzi paleobazalty patria aj augitity - čadičové horniny s porfyrickou štruktúrou.

Výskyt

V Západných Karpatoch sú zastúpené v perme chočského príkrovu (malužinské súvrstvie), v Nízkch Tatrách, Malých Karpatoch a inde.

Použitie

Nízkotatranské melafýry sa ťažia na výrobu drveného kameniva pre asfaltové obaľované zmesi na cesty. Podsitný podiel (prach, piesok) slúži ako melioračná surovina pre lesné škôlky.

Staršie karbónske a permské melafýry ipoltickej skupiny malužinského súvrstvia však nie sú čisté bazalty ale prevažne bazaltické andezity. Nachádzajú sa na báze chočského príkrovu napríklad na lokalitách Sološnica v Malých Karpatoch alebo Kvetnica pri Poprade[11], kde sa v ich puklinách nachádzajú druhotne vykryštalizované acháty. Pri Lošonci je na melafýry viazané chalkopyrit-bornit-chalkozínové zrudnenie[12]. Bazalty, resp. ich tufy, permského veku sú známe z obalovej jednotky tatrika na severozápade Považského Inovca.

Zdroj

https://sk.wikipedia.org/wiki/Bazalt
https://www.mindat.org/min-50635.html
https://www.mineralienatlas.de/lexikon/index.php/RockData?rock=Melaphyr
PELLANT, Chris; PELLANT, Helen. Horniny a minerály.: Osvěta, 1994. 256 s. ISBN 80-217-0582-5