...
Minerály
a horniny Slovenska ::
prepni na celú stránku
Horniny |
Pyroxenit
Foto
https://www.mindat.org/photo-1222070.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Pyroxenit#/media/S%C3%BAbor:Orthopyroxenite_(ALH84001).gif
Pyroxenit alebo pyroxenolit je ultramafická hlbinná vyvretá hornina zložená prevažne z minerálov skupiny pyroxénu, ako je augit, diopsid, hyperstén, bronzit a enstatit.
Termín zaviedol v roku 1857 francúzsky geológ H. Coquand[1].
Zloženie a vlastnosti
Sú to obyčajne hrubozrnné bezživcové horniny zelenosivej farby. Zložené sú hlavne z ortopyroxénov (bronzit, hyperstén) alebo klinopyroxénov (augit, enstatit, diopsid). Okrem nich môžu ešte obsahovať olivín (menej ako 40 %), amfibol, biotit a najmä rudné minerály ako magnetit, ilmenit a chromit[2], ktoré môžu tvoriť ekonomicky zaujímavé akumulácie. Často bývajú postihnuté serpentinizáciou.
Výskyt
Väčšinou vytvára diferenciáty v gabro-peridotitových alebo noritových masívoch štítových oblastí, označované ako stratiformné intrúzie. Pyroxenity sa nachádzajú vo vrchnej časti týchto intrúzií. často sa v nich môžu nachádzať magnetitové, ilmenitové a menej aj chromitové vrstvy, označované ako kumuláty. Od gabier a noritov sa hornina líši neprítomnosťou živcov, od peridotitov zase neprítomnosťou olivínu.
Pyroxenity sa môžu nachádzať ako xenolity v bazaltoch a kimberlitoch.
Vo svete
Pyroxenity možno nájsť ako diferenciáty gabrových a peridotitových intrúzií v oblasti Shetlandských ostrovov, Sasku, Cortlande na rieke Hudson, v Severnej Karolíne (websterity), Baltimore a na Novom Zélande. Sú tiež súčasťou Bushveldského komplexu v JAR, súboru Great Dyke v Zimbabwe a tiež v Stillwaterskom komple v americkej Montane. V Českom masíve sa nachádzajú i v ranskom masíve, Českom stredohorí a na Morave.
Na Slovensku
V Západných Karpatoch sú známe len veľmi zriedkavé malé výskyty v Spišsko-gemerskom rudohorí[3].
Použitie
Pyroxenity obsahujúce väčšie množstvá rudných minerálov, najmä magnetitu, ilmenitu a chromitu, môžu byť ťažené pre obsah železa, titánu alebo chrómu.
Referencie
www.geologie.estranky.cz - Přehled názvů hornin (Online) prístup: 6.11.2008
Krist, E., Krivý, M.; 1985. Petrológia. Alfa, Bratislava, 464 s.
http://www.mineraly.sk - Pyroxenit (Online) prístup: 5.11.2008
Zdroj
https://sk.wikipedia.org/wiki/Pyroxenit
https://en.wikipedia.org/wiki/Pyroxenite
https://www.mindat.org/min-48417.html
https://www.mineralienatlas.de/lexikon/index.php/RockData?rock=pyroxenite
PELLANT, Chris; PELLANT, Helen. Horniny a minerály.: Osvěta, 1994. 256 s. ISBN 80-217-0582-5