...
Minerály
a horniny Slovenska ::
prepni na celú stránku
Horniny |
Syenit, nefelinický syenit
Syenit
- Česká republika
Foto
https://www.mindat.org/photo-1101408.html
Syenit je intermediárna vyvretá hornina tvorená hlavne K-živcami, menej plagioklasmi, biotitom a amfibolom.
Hypoabysálnymi ekvivalentmi syenitu sú syenitový porfýr a lamprofýry mineta a vogesit. Efuzívnym ekvivalentom je trachyt. Samostatné variety syenitu sú kremitý, kremito-alkalický, foiditický a foiditicko-alkalický syenit.
Označenie syenit pôvodne patrilo amfibolickému granitu, bolo odvodené od gréckeho pomenovania mesta Syene, dnes Egyptský Asuán. Pre syenit toto pomenovanie zaviedol H. Rosenbusch[1].
Zloženie a vlastnosti
Syenity sú zložené hlavne zo živcov s prevahou draselných živcov (ortoklas, anortoklas, mikroklín[2]) nad kyslým plagioklasom, z vedľajších minerálov je zastúpený amfibol, biotit alebo zriedkavo i pyroxén[3]. Kremeň je prítomný len v akcesorickom množstve a nepresahuje 5 %. Štruktúra je väčšinou hrubozrnná a porfýrická. Makroskopicky môžu byť veľmi podobné tonalitom[3]. Niektoré odrody syenitov majú zvýšený obsah foidov, najmä nefelínu, veľmi častý je preto tzv. nefelinický syenit[4]. Tmavé (melanokátne) syenity sú niekedy označované ako durbachyt.
Výskyt
Syenit nie je bežná hornina. Sám zväčša netvorí väčšie telesá, skôr ho možno nájsť na okrajoch granitoidných, gabrových alebo dioritových intrúzií. Nájsť ho možno v Novom Anglicku, Arkansase, Montane, New Yorku, Švajčiarsku, Nemecku, Nórsku na Ukrajine (Volynská oblasť), v Rusku na Urale, či pri Krasnojarsku, tiež v Kazachstane, na Kaukaze a v Strednej Ázii. V Českom masíve sú známe výskyty blízko Tábora, Vodňan, Prachatíc a Jihlavy[1]. Známa je napr. lokalita syenitové skály u Pocoucova blízko Třebíča.
Na Slovensku sa v malom množstve vyskytuje v okolí Harmónie v Malých Karpatoch[4].
Použitie
Veľmi kvalitné zahraničné syenity sa používajú na výrobu ušľachtilých kamenárskych výrobkov[4].
Referencie
Přehled názvů hornin [online]. geologie.estranky.cz, [cit. 2009-04-14]. Dostupné online.
Petránek, J. Syenit, On-line geologická encyklopdie [online]. geology.cz, 2007, [cit. 2008-09-03]. Dostupné online.
Gregerová, M.; Pospíšil, P.; Suk, M. Syenit, Horniny magmatické [online]. petrol.sci.muni.cz, [cit. 2008-09-03]. Dostupné online.
Syenit, nefelinický syenit, Minerály a horniny Slovenska [online]. mineraly.sk, [cit. 2008-09-03]. Dostupné online. Archivované 2016-03-04 z originálu.
Zdroj
https://sk.wikipedia.org/wiki/Syenit
https://cs.wikipedia.org/wiki/Syenit
https://www.mindat.org/min-48213.html
https://www.mineralienatlas.de/lexikon/index.php/RockData?rock=syenite
PELLANT, Chris; PELLANT, Helen. Horniny a minerály.: Osvěta, 1994. 256 s. ISBN 80-217-0582-5