Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Retro 2013: Železnô - lom - fotogaléria
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
1.4.2023

Do Nízkych Tatier zavítala predčasne zima. Sneh sa valí na hrebene pohoria. Z Ružomberka do Liptovskej Lúžnej, potom strmým stúpaním do sedla Prievalec. Tu nechávame auto.

Vonku je tesne nad nulou, smeh sa síce na ceste roztopil, ale na okolí je ho všade dosť. Kráčame pustou horou od Prievalca miernym klesaním na východ. v diaľke pred nami sa dvíha do skoro dvetisíc metrovej výšky Chabenec - na chvíľu vykukol z chladných snehových oblakov.

Po kilometrovej prechádzke prichádzame na miesto, kde sa pri veľkom otvorenom kameňolome cesta delí. Jedna vetva vedie dolu do Ľupčianky ku kúpeľom Železnô. Doprava odbočuje prudkým klesaním zvážnica na Magurku.

Cieľom našej výpravy je spomínaný lom. Lomová stena je vysoká viac ako tridsať metrov a je otočená na severovýchod. Lom je vyrúbaný do verfénskych hornín obalovej série. strieda sa v ňom niekoľko vrstiev železitých bridlíc a kremence. Bridlice majú farbu zelenkastú alebo fialkastú - sú na pohľad veľmi pekné. Kremence sú typické pre Nízke Tatry - ružovkasté až sivé.

Hľadáme v kremenci kremenné žily a hematit. Sme celí premrznutí, ale náš entuziazmus bol korenený úspechom, nachádzame veľký kameň, ktorý spadol zhora a rozbil sa na niekoľko častí. V ňom sa odkrylo niekoľko krásnych hematitových žiluek. Kameň je rozlomený čerstvo a hematit sa leskne oceľovou farbou. Je jemne šupinkovitý až zrnitý, poprerastaný s kremeňom. Niekoľko vzoriek končí v našom batohu, velikánske kusy však nechávame na mieste. Tešíme sa z nálezu a celí premrznutí sa vraciame do auta zohriať si skrehnuté ruky. Opúšťame lom, klesáme do hlbiny v Ľupčianskej doline a cez Partizánsku Ľupču a Liptovský Michal sa vraciame späť do Ružomberka.

GPS: https://www.openstreetmap.org/?mlat=48.9483&mlon=19.3952#map=15/48.9483/19.3952

Fotogaléria: https://photos.app.goo.gl/4ieuC7sN5zN2rTuZ6

obr

rs