Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Retro 2012: Cestou na Suchý vrch nad Banskou Bystricou
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
19.4.2023

Flos je vyvýšenina nad Bystricou, kde končia vleky a na rozľahlých lúkach sa dá dobre oddychovať. Sú tu celé skupiny ľudí - prišli sa pokochať úchvatným výhľadom a nadýchať skvelého vzduchu. Ani sa im nečudujem, je tu fakt úžasne. Kráčame smerom k Suchému vrchu na západ a fotíme, čo nám sily stačia.

Na severe vyčnieva fatranská skupina Krížnej, pred ňou vrchy a doliny okolo Harmanca. Ďalej na severovýchode dominuje výhľadu Panský diel, ktorého charakteristický oblý vrchol je nepomýliteľný. Nad Bystricou sa týči železná televízna veža, držia ju laná. Podobná je tej na kremnickej Skalke. Kopec, na ktorom stojí má meno Laskomer.

Na severovýchod sa vinie reťaz Nízkych Tatier - od Prašivej až po vzdialený Ďumbier, ktorý sa ešte dá rozoznať v čírom, akoby septembrovom vzduchu.

Východ patrí Veporským vrchom - Ľubietovský vepor sa takisto nedá s iným kopcom pomýliť. Juhovýchodný obzor zaberá stratovulkán Poľana - dvíha sa do takmer 1500 metrovej výšky. Vzadu, už smerom na juh za Zvolenom vidíme Javorie - reťaz nesúvislých vrchov.

Výhľad smerom na juhozápad a západ je už obmedzený blízkou hradbou Kremnického pohoria. Malachovská dolina je priamo pod nami. Za ňou na hrebeni posadené Horné Pršany. Hrebeň ďalej pokračuje až k Hornej skale. Na západ vidíme naozaj len pár kilometrov - výhľad uzatvára zalesnený Suchý vrch.

GPS: https://www.openstreetmap.org/?mlat=48.7171&mlon=19.0988#map=16/48.7171/19.0988

Fotogaléria: https://photos.app.goo.gl/XqLySNVx72tsZqAHA

ob

rs