Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Lúčny hríb pri Liptovskej Štiavnici
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
22.1.2007

Tento veľmi málo známy skalný útvar sa nachádza len niekoľko sto metrov južne od Liptovskej Štiavnice na severnom okraji Nízkych Tatier. Názov „hríb“ (v starých mapách uvádzaný aj ako „chríb“) veľmi dobre vystihuje zaujímavý tvar tohoto neveľkého skalnatého vŕšku.


Lúčny hríb, v pozadí Veľký Choč (1611m). Foto: Ing. P. Bakura

Severozápadná časť Nízkych Tatier patrí do skupiny Salatínov. Vápencový okraj pohoria je v ružomberskej časti odčlenený od hlavného hrebeňa širokou dolinou, v ktorej leží Liptovská Lúžna. Vytvára tak zaujímavú enklávu s najvyšším vrchom Salatínom 1632m.

Vypreparovaná skala sa nad okolitý terén dvíha niekoľko desiatok metrov (cca. 20–30). Predstavuje posledný výbežok horstva smerom na sever do Liptovskej kotliny. Tento má pretiahnutý tvar. Slovo skala možno nie je celkom správne použité, z veľkej časti je pôdna vrstva zachovaná. Strmý vŕšok je pokrytý porastom tráv, ojedinelých krov aj drevín.

Vďaka plytkej pôde a rozpukanosti horniny je to veľmi suché stanovište, ktoré prospieva viacerým vzácnym vápnomilným rastlinám. Hornina je dolomitický vápenec sivej a sivobielej farby, stredne zvetraný. Obsahuje početné tenké kalcitové žilky.

V blízkosti útvaru preteká potok, ktorý sa v minulosti významne podieľal na modelovaní tohoto zaujímavého útvaru.

V lokalite Lúčny hríb (kultúrna pamiatka) sa počas archeologického výskumu našli zlomky keramiky na hradisku púchovskej kultúry z 9. stor., ktoré nepochybne pochádzajú od vtedajších obyvateľov Štiavnice.

Táto prírodná pamiatka je ľahko dostupná z Ružomberka, od ktorého je vzdialená asi 10 km. Spolu s prehliadkou vzácneho stredovekého kostola Všechsvätých pred Ludrovou a kaštieľa v Liptovskej Štiavnici je vďačným cieľom pre krátky popoludňajší výlet na bicykloch. Atraktívnosť miesta v lete ešte zvyšuje blízky salaš, na ktorom sa dá za dobrú cenu kúpiť ovčí syr a žinčica.

rs