Minerály a horniny Slovenska :: prepni na celú stránku
Pod drobnohľadom |
Dudince
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
16.3.2007
Kúpele Dudince nájdete na juhu Zvolenského okresu. Zo Zvolena južným smerom na Šahy je to asi 45 km. Tieto kúpele patria k najmladším na Slovensku. Vyteká tu skvelá minerálka – vajcovka, s veľmi vysokým obsahom jednak vápnika ale predovšetkým sírovodíka, ktorý je od prameňov cítiť naozaj doďaleka.
Rímske
kúpele
Obec Dudince sa skladá vlastne z troch častí. Najznámejšia je samozrejme kúpeľná časť, ktorá je aj najupravenejšia. Dominujú perfektne nablýskané hotely a kúpeľné domy. Z nich najznámejší a najvýstavnejší je Diamant (alias socialistický kúpeľný dom Sitno, v ktorom sa „rekreovali“ kadejakí papaláši a celebrity bývalého režimu). Druhá časť obce, plynulo nadväzujúca na kúpele je vlastne klasická slovenská dedinka, len trošku uhladenejšia. Tretia časť – Medovarce leží takmer bokom.
Hoci moderné kúpele tu boli vybudované len nedávno, ako pramenište minerálnych vôd sú Dudince známe od nepamäti. Aj ich tradícia je veľmi dlhá. Svedkom dávneho kúpeľníctva sú dodnes viditeľné takzvané „Rímske kúpele“ na travertínovej terase práve za spomínaným hotelom Diamant. Usudzuje sa však, že majú podstatne mladší, pravdepodobne stredoveký pôvod.
Travertínové terasy a kopy sa nachádzajú na veľkej rozlohe. Žiaľ, aj vďaka zachytávaniu prameňov sú už takmer všetky, až na jedinú mŕtve. Najväčšia samostatná travertínová kopa – nachádzajúca sa neďaleko rekonštruovaného kúpaliska je vysoká menej ako desať metrov. Je pomerne plochá a tiež už z väčšej časti porastená trávou. Nájde sa aj nejaká drevina (hlavne agáty).
Dudinský travertín má belavú, jemne žltkastú farbu – veľmi sa drobí a je teda dosť slabo spevnený. Nachádzajú sa v ňom fosilizované zvyšky tráv, konárov a listov. Na jedinej dosiaľ živej travertínovej kope vzniká jemný penovec žltkastej farby. Aj starý, spevnený travertín, ktorý som videl v okolí Rímskych kúpeľov mal takmer bielu farbu.
V kúpeľnom parku známych Dudinských kúpeľov boli 5.11.1998 nainštalované informačné panely k jednotlivým útvarom tvoriacim prírodnú pamiatku Dudinské travertíny. Jedná sa celkove o sedem objektov, z ktorých šesť je už v súčasnosti nečinných travertínových kôp a jediný živý objekt, travertínová terasa na brehu riečky Štiavnica, umožňuje pozorovať tvorbu krehkého porézneho pramenitu - travertínu. Najznámejším a najpútavejším útvarom sú takzvané Rímske kúpele (Močidlá) neďaleko miestneho amfiteátra. Sústavu Dudinských travertínov ďalej tvoria Kúpeľný prameň, Tatársky prameň, Hostečný prameň, Šípová ružička a Očný prameň.
Dudinské travertíny podliehajú ochrane, takže by sa po nich nemalo veľmi loziť, nebodaj kladivom tĺcť a vzorky odoberať. Taktiež sú tieto lokality s vysokým obsahom vápenca v pôde miestom, kde sa vyskytujú mnohé vzácne teplomilné, vápence obľubujúce rastlinky.
Dudince som navštevoval ešte v časoch socializmu ako dieťa, pretože firma v ktorej pracoval jeden z mojich rodičov tu mala tiež rekreačné zariadenie – malý domček v „obyčajnej“ časti dediny. Od strednej školy som sem zavítal len raz, takže počas mojej kratučkej návštevy v minulom roku som bol prekvapený ako veľmi sa zmenili. Našťastie, klasické „bašty kultúry“ vydržali, ako napr. podnik Kazačok.
Potešilo ma aj to, že sa stále dá nabrať do fliaš minerálka, hoci prameň „pre ľudí“ už tiež zmenil miesto. Miesto zo štyroch rúriek ústiacich do širokej vane, vyteká teraz voda z modernistickej skulptúry. Aspoň že rozváňa sírovodíkom tak ako za starých čias – možno aj viacej.
Každopádne sú Dudince hodné návštevy, najmä v lete. Kúpalisko pre verejnosť bolo nejaký čas zatvorené kvôli rekonštrukcii (a sporom majiteľa s kúpeľmi). Dúfam však, že sa čoskoro spojazdní a v lete sa tu budeme môcť opäť po čase očľapkať.
rs