Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Lúčky - vodopád
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
5.12.2007

Kúpeľná obec Lúčky leží na severnom okraji Liptovskej kotliny - pod rozložitými svahmi Chočských vrchov. Okrem toho, že sa v nej nachádzajú kúpele, je známa ako skvelé turistické východisko na vrchol Veľkého Choča. Tiež je jedným z mál miest, kde sa dá autom prejsť z Liptova na Oravu.

Čaro podhorskej dediny je umocnené nádhernými travertínovými kopami a terasami, ktoré sa tu nachádzajú priamo v obci a sú už vlastne takmer z každej strany obstavané budovami. Napriek tomu si aspoň z časti dodnes zachovávajú svoj prírodný a „divoký“ charakter.


Lúčanský vodopád. Foto:
www.e-obce.sk

Najznámejšou prírodnou atrakciou v Lúčkach je niekoľko metrov vysoký vodopád, ktorý patrí jednoznačne k najkrajším a najvodnatejším na Slovensku (keď vynecháme jeho niekoľkých ešte efektnejších tatranských kolegov). Potok tečúci lúčanskou dolinou tu prekonáva ostrý zlom travertínovej terasy. Voda - zvlášť po jarnom topení snehu, ale aj v lete po búrkach v bohatom prúde klesá kolmo do desaťmetrovej hĺbky a triešti sa v mnohých prúdoch. Nádheru vodopádu už párkrát odhalili aj filmári, Lúčania dodnes spomínajú na točenie jednej časti rozprávkového seriálu o princeznej Fantaghiro.

Asi aby bola krása vodopádu umocnená, vybudovali pod ním čosi ako priehradu, takže voda padá do umelého jazierka. Hĺbka je síce neveľká, deťom v lete však bohate stačí na to, aby sa jazierko zmenilo na  prírodné kúpalisko.

Taktiež skaly travertínovej terasy sú obľúbeným tréningovým terénom malých horolezcov, asi preto, že im spolu s padajúcou vodou pripomínajú obraz ako vystrihnutý z filmu „Poklad na Striebornom jazere“ (ak dnešné deti ešte čosi také pozerajú). Čo si o týchto aktivitách myslí vodopád a ochranári je ľahké si domyslieť.

Travertín

Hornina je podobná travertínu usadzujúcemu sa z minerálnych prameňov v neďalekej Bešeňovej. Je porézny, žltohnedý, skôr mäkší. Časté sú odtlačky listov, či trávy.

Terasy

Travertínové terasy sa nachádzajú aj na druhej strane doliny - vlastne oddeľujú „obyčajnú“ časť obce Lúčky od kúpeľnej. Travertín je možné pozorovať priamo v záreze cesty do kúpeľov. Viditeľné sú pomerne hrubé uložené vrstvy. Hornina je tu o niečo svetlejšia ako pri vodopáde.

Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR

Evidenčné číslo: 334
Rok vyhlásenia: 1974
Rok poslednej novelizácie: 1996
Zriaďovací orgán pri vyhlásení CHÚ: Okresný národný výbor Liptovský Mikuláš
Názov právneho predpisu vyhlasujúceho CHÚ: Uznesenie Rady ONV v Liptovskom Mikuláši č.180/1974 z 25.10.1974 - zrušené zákonom NR SR č.287/1994 Z.z. NPP - Vyhláška MŽP SR č. 293/1996 Z. z.
Názov organizačnej jednotky Štátnej ochrany prírody SR, spravujúcej CHÚ: ŠOP - S-TANAP

Predmet ochrany: Na J od Chočských vrchov sa nachádza prirodzene odkrytý profil pomerne hrubej vrstvy travertínov, ktorý poskytol vzácne paleontologické a archeologické nálezy a tamojší potok vytvára na ňom vodopád. Objekt veľkej krajinárskej, prírodnej a estetickej hodnoty.

Kraj:   Žilinský
Okres: Ružomberok
Obec: Lúčky
Katastrálne územie: Lúčky
Príslušnosť k VCHÚ:     Nie je súčasťou VCHÚ
Mapový list Základnej mapy SR 1:50 000: Liptovský Mikuláš 26-43

Turistika

Lúčky sú východiskom na Veľký Choč (1611m), najvyšší vrchol chočského pohoria. Výstup vedie dolinou Žimerová a trvá približne tri hodiny. Okolie obce má výborné podmienky pre cykloturistiku, hlavne dolina spájajúca Lúčky s Osádkou je veľmi pekná a nenáročná. Lúčanský vodopád je veľmi pekný aj v zime, a keďže je ľahko dostupný, odporúčam ho ako dobrú kulisu pre romantické prechádzky :-)

rs