Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Krkavá skala – Veľká Fatra
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
1.1.2008

Tento zaujímavý prírodný výtvor nájdeme v severnej časti Veľkej Fatry asi 4 km južne od Ružomberka na úpätí krásneho vrchu Sidorovo. Z Ružomberka vyrazíme po zelenej turistickej značke, prejdeme mestom, potom sídliskom Baničné. Prejdeme okolo záhradkárskej osady a asi po polhodine sa dostaneme na trávnaté návršie na ktorom sa môžeme zastaviť v „hoteli“ na Gejdáku. Stúpajúca cesta nás vedie lúkami a smrekovým hájikom až pod rozložité Sidorovo.

Krkavú skalu, ktorá sa zo svahu „oddeľuje“ na úpätí vrchu vidieť dobre už z diaľky. V mieste, kde sa zelený značkovaný chodník odpája od cesty na Vlkolínec stojí malá kaplnka. Chodník vchádza do lesa a po niekoľkých minútach stojíme pod skalou.


Krkavá skala, vzadu vrch Sidorovo. Foto: www.turistik.cz

Prírodný útvar vznikol pravdepodobne selektívnym zvetrávaním. Odolnejšie dolomitické vápence vytvorili blok, ktorý sa v erodovanom svahu zachoval a vytvoril niekoľko desiatok metrov vysokú skalnú vežu. Táto je z každej strany úplne oddelená od okolitého svahu. Jej okolie je posiate vápencovými balvanmi veľkými aj niekoľko desiatok cm. Skala je veľmi pôsobivo vsadená do scenérie vrchu. Obklopená je pomerne riedkym smrekovým lesom, s borovicami. Veľmi pekné sú borovice rastúce na vrchole Krkavej skaly. Pôvodne ich tu rástlo päť, dnes už je ich živých menej.

Krkavá skala bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor. Je však napriek tomu častým cieľom rôznych „skalolezcov“, ktorí si na nej dokazujú svoje schopnosti. Aj vďaka tomu je okolie skaly dosť narušené. Známosť a relatívna dostupnosť je tomuto krásnemu miestu naozaj na škodu. Je to obľúbené miesto rôznych „piknikov“ miestnej mládeže, takže v okolí sa dá nájsť široké spektrum rozličných odpadkov.


Borovice na Krkavej skale. Foto: www.turistik.cz

Južný a bralnatý svah Sidorova je budovaný dolomitickými vápencami až dolomitmi svetlosivej alebo až belavej farby. V hornine sú časté biele kalcitové žily so zriedkavými kryštálmi. Miestami sa v puklinách vápencov môže nachádzať práškovitý limonit – hnedočervený, oranžový, žltkastý.

Ak budete od Krkavej skaly pokračovať v ceste zelenou značkou, dostanete sa na starú "Mederlyho cestu", vedúcu pod Malinô Brdo. Táto zaujímavá cesta bola vybudovaná v príkrom svahu Sidorova, často vedie násypmi, kamennými múrikmi a zarezáva sa do brehu. Dnes je už priechodná len peši alebo na horskom bicykli, kedysi však vraj po nej premávali vozy ba údajne aj koče.

Návrat do Ružomberka je možný cez Vlkolínske lúky a po modrej značke pekným chodníkom za asi 1 a pol hodiny. Môžeme sa tiež  vrátiť späť k vyššie spomínanej kaplnke a prejsť po ceste do Vlkolínca a odtiaľ do miestnej časti Ružomberka Biely Potok.

rs