Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Ohnište – Jánska dolina – Nízke Tatry
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
20.1.2008

Vrch Ohnište možno bez preháňania zaradiť k najkrajším kopcom Slovenska. Nájdeme ho na severnej strane Nízkych Tatier nad Jánskou dolinou. Nadmorskou výškou približne 1500 metrov síce nepatrí k najvyšším, dokonca ani v rámci nízkotatranského krasu, ale jeho skalné galérie a široko – ďaleko známe skalné okno mu robia dostatočnú reklamu a kompenzujú výškový nedostatok.

Ohnište je súčasťou Jánskeho krasu, ktorý predstavuje rozľahlý súbor krasových foriem južne od Liptovského Jána v dolnej a strednej časti Jánskej doliny. Vrchol sa nachádza na hrebeni, deliacom Jánsku dolinu od Bocianskej. Najľahšie je preto prístupný práve z Liptovského Jána, prípadne z druhej strany – od Malužinej Svidovskou dolinou.


Kryštály kalcitu z Ohnišťa

Výstup z Malužinej má pre zberateľa kamienkov veľkú výhodu – trasa vedie priamo cez známy melafýrový kameňolom, vynikajúce nálezisko pekných minerálov – viac na tejto stránke.

Prístup

Z autobusovej zastávky v Malužinej sa treba vrátť smerom na sever popri moteli Radovica až k ústiu doliny Svidovo. Tu je inštalovaný ako pamätník kanón z druhej svetovej vojny. Do doliny vedie široká ale veľmi prašná asfaltová cesta, po ktorej nákladniaky odvážajú štrk a kamenivo zo svidovského lomu.

Dolina Svidovo

K lomu prídeme asi za 15 minút miernym stúpaním. Počas pracovného dňa sa tu naplno robí, ale cez víkendy, prípadne večer sa sem dá v pohode dostať bez nebezpečenstva. Kameňolom je obrovský, celkové prevýšenie má možno aj niekoľko sto metrov. Najľahšie je dostupný odzadu – treba prejsť popri budovách a pokračovať dolinou hore, po niekoľkých sto metroch prídeme k jeho západnému okraju, kde sa dá bez nebezpečenstva nazbierať veľa pekných minerálov.

Po zberateľskej prestávke teda pokračujeme po žltej značke úzkou dolinou do Svidovského sedla. Za lomom sa cesta výrazne zhoršuje, miestami máme takmer stiesnený pocit - dolina je na niektorých úsekoch veľmi úzka.

Po asi dvoch kilometroch sa žltá turistická značka odpája od cesty a pokračuje popri potoku strmým stúpaním hore dolinou (cesta odbočuje prudko doľava). Melafýr z podložia mizne a pohybujeme sa už po vápenci. Výstup do Svidovského sedla je v záverečnej fáze dosť strmý.

Svidovské sedlo

V širokom, trávnatom sedle odpočívame a predovšetkým sa kocháme prekrásnym výhľadom na severné svahy - skalné steny Ďumbiera juhozápadne od nás. Zo sedla vedie pekne upravený turistický chodník až na vrcholovú "planinu" Ohnišťa. Výstup už netrvá dlho, okolo pol hodiny.

Ohnište

Skalné vápencové galérie, ktorými je Ohnište preslávené, sú situované na jeho južnom a juhovýchodnom svahu. Ohnište (1538 m) je významný horský masív budovaný prevažne z vápencov a dolomitov. Vo vrcholových partiách má ráz mierne zvlnenej krasovej plošiny s početnými závrtami a priepasťami, zo všetkých strán ohraničenej zráznymi úbočiami. Najmä južné a juhozápadné svahy sú pozoruhodné, pretínajú ich priečne, niekoľko sto metrov dlhé súvislé bralné rady oddelené úzkymi plošinami.

Masív má dva vrcholy: vyšší (1538 m) je nad veľkou poľanou. Pod hlavným vrcholom je 125 m hlboká Veľká ľadová priepasť a neďaleko vrcholu Okno (10 m vysoký skalný otvor). Z hlavného vrcholu je jeden z najkrajších pohľadov na Nízke Tatry, najmä na hrebene a kotly centrálnej časti (pod Ďumbierom, Ludárova).

  
Galérie a skalné okno na Ohništi

Horniny

Najčastejšou horninou sú vápence a dolomity - chočský príkrov. Zriedkavejšie sú bridlice, pieskovce, zlepence.

Minerály vápencov

Občasné výskyty klacitu, niekedy aj v hrubších žilkách s občasnými kryštálmi (do 2 cm).

Zostup

Zostúpiť možno buď naspäť do Svidovského sedla alebo smerom na sever do Michalovského sedla. Na návrat, kvôli pestrosti volíme Jánsku dolinu - zo Svidovského sedla po žltej značke do doliny a po nej asfaltovou cestou trochu jednotvárnym, asi dvojhodinovým pochodom prídeme do Liptovského Jána.

Jánska dolina

Jánsky kras bol svojho času známejší a navštevovanejší ako Demänová. Liptovský Ján bol vyhľadávaný ako východisko do Nízkych Tatier. Jánska dolina je síce dlhá, ale poskytuje asi najrýchlejší prístup z Liptova do Chaty M.R.Štefánika pod Ďumbierom. Liptovský Ján je aj lákavým východiskom na Poludnicu, Krakovu hoľu, Stanišovskú jaskyňu.

Dnes je Jánska dolina menej navštevovaná ako Demänovská, čo môže byť lákadlom pre nekomerčnejšie zameraných turistov. Vďaka svojej dĺžke (cca. 16 km) a dobrej asfaltovej ceste je vynikajúcou trasou pre nenáročnú, rekreačnú horskú cyklistiku (v zime bežky).

Linky

www.nizketatry.sk/ciele/ohniste/ohniste.html
www.kstbce.caro.sk/fotogaleria/thumbnails.php?album=83

rs