Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Juráňova tiesňava
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
21.6.2009

Táto menej známa vápencový dolina je jedným z lákadiel oravskej tatranskej turistiky. Dolina sa nachádza na najzápadnejšom okraji Tatier, neďaleko dedinky Oravice, ktorá je známa svojím termálnym kúpaliskom.

Tiesňava sa nachádza severne od hlavného hrebeňa Roháčov, v blízkosti vrchu Bobrovec, na ktorý bol len nedávno zakázaný výstup. Obalové vápence, ktoré sa na južných svahoch Tatier takmer vôbec nevyskytujú majú na severných úpätiach veľmi mohutné zastúpenie. Poľská časť Tatier je z veľkej časti vápencová.

Prístup

Najlepšie z Oravíc, kam sa dá dostať autobusom z Trstenej. Pre nás, návštevníkov z Liptova je najkratšou trasou cesta ponad Kvačiansku dolinu do Zuberca a odtiaľ cez nízke sedlo Borek popod Skorušinú a Osobitú na Oravice.

Do doliny nevedie cesta, je prístupná po chodníku, ktorý sa vinie po ľavom brehu. Horský potok vytvoril vo vápencoch hlbokú brázdu, ktorou odvádza vody spod Bobrovca. Zarezáva sa prudko do skalného bloku a vytvára prepady, vodopádiky, „obrie hrnce“ a iné prekrásne útvary. Najkrajší je na jar, ale vďaka horskej polohe má dostatok vody po celý rok. Tiesňava je dlhá, asi dva kilometre, nie všade je samozrejme rovnako dramaticky krásna.

Činnosť človeka

Dolina bola v minulosti hojne využívaná na prevoz sena z horských lúk, železnej rudy a dreva. Činorodí domáci hospodári ju preto sprístupnili „visutou“ cestou, ktorá sa vznášala mnoho metrov nad dnom doliny na priečnych hradách. Niektoré z nich sa zachovali na mieste a sú pekným dokladom niekdajšej šikovnosti.

Ochrana prírody

Keďže je dolina súčasťou TANAPU, nie je sa veľmi nad čím zamýšľať, platia pre ňu všetky pravidlá, aj obmedzenia ako na ktoromkoľvek inom mieste Tatier. V tomto prípade, dokonca ešte o niečo prísnejšie, pretože dolina je aj súčasťou prírodnej rezervácie. Vzácne nerasty sa tu však nenachádzajú, takže sa môžeme pokojne kochať prírodnými krásami, bez toho, aby nás niečo nutkalo k otĺkaniu skália.

Turistika

Dolina je v turisticky pomerne atakovanej oblasti, prevahu majú turisti z Poľska a Čiech, Slováci akoby sem chodili pomenej. Za čias mojej mladosti, niekedy v osemdesiatych rokoch tu bo problém stretnúť človiečika – aj Oravice boli dedinou kde dávali líšky dobrú noc. Teraz je však vďaka blízkemu termálnemu kúpalisku návštevníkov oveľa, takže sa okolie výraznejšie zaľudnilo.

Oravice sú dobrým východiskom smerom k Bobrovcu, ktorý je jeden z mála vápencových vrchov v slovenských Tatrách. Na opačnej strane – od osady na západ sa dvíha plochá a zalesnená Skorušina. Z jej svahov, ktoré sú vďaka kalamite čiestočne odkryté je prekrásny výhľad na Roháče a veľkú časť poľských Tatier.

Základné informácie o náučnom chodníku: www.naucnechodniky.sk

Kraj: Žilinský
Okres: Tvrdošín
Chránené územie: BR – TANAP, NPR Juráňova dolina
Východisko: Oravice – neďaleko kúpaliska, po červenej značke
Trasa: Oravice – časť trasy ide popri Tichom potoku v Tichej doline – Tiesňavy – Juráňova dolina – sedlo medzi Ježovým vrchom a Umrlou – časť Bobroveckej doliny – Oravice
Dĺžka: 8 km, prevýšenie 170 m
Čas prechodu: 3 hod.
Počet zastávok: 6 (informačné panely 2 a 3 majú v Juráňovej a Bobroveckej dolina rovnaký obsah)
Zameranie a typ chodníka: prírodovedné, ochranárske, historický (baníctvo), samoobslužný, okružný, peší, v zime aj na bežkách
Náročnosť terénu: nenáročný až stredne náročný
Náväznosť na turistickú značku: NCH ide paralelne s červenou značkou, v sedle prechod na zelenú značku a návrat paralelne s modrou značkou
Prístup: SAD Vitanová – Oravice, Habovka – Oravice
Rok otvorenia, garant: 1986, v r.1992 obnova panelov, Štátne lesy TANAPu
Textový sprievodca: nie je
Kontakt: Štátne lesy TANAPu, 05960 Tatranská Lomnica
Tel.: 052 478 03 50
Aktuálny stav: informačné panely sú v relatívne dobrom stave
Okolité náučné chodníky: Náučný chodník na Zverovke (5.94 km), Lesný náučný chodník Podbanské (18.21 km), Náučný chodník Na Bielu skalu (20.85 km), Náučný chodník Prosiecka a Kvačianska dolina (24.21 km), Náučný chodník Štrbské pleso - Popradské pleso - Hincovo pleso (26.57 km), Geologická náučná plocha Podmuráň (28.4 km).

Informačné panely

1. Oslovenie návštevníkov, Juráňova dolina – história
2. Rastlinstvo, lesy
3. Živočíšstvo
4. Ťažba železnej rudy v Roháčoch

tiesnava

Rastislav Sabucha