Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Tuhársky mramor
zdroj: http://www.geocaching.com
pridané:
19.11.2013

Mramor alebo krystalicky vapenec je premenena hornina skladajuca sa z 95 % krystalov karbonatov, najcastejsie kalcitu. Zvyšných 5 % tvoria rôzne primesy ako il, grafit, a ďalšie mineraly a organicke latky, ktore zafarbuju povodne biely mramor.

Mramor moze vznikat regionalnou, no nezriedka aj kontaktnou premenou (tzv. kontaktne mramory) usadenych vapencov. Moze tiez vzniknut metamorfozou starsieho mramoru. Tento proces zapricinuje uplne prekrystalizovanie povodnej horniny alebo mineralu. Teplota a tlak vacsinou znicia vsetky usadeniny v povodnej hornine. Cisty biely mramor vznikol metamorfozou velmi cisteho vapenca.

Tuharsky kamenolom sa nachadza juhovychodne od obce Tuhar. Vapenec sa tu tazil od konca 19. teho storocia. Systematicku tazbu zacala az firma Bata v roku 1937. Tazili sa tu mramorove bloky, ktore rezali, lestili a pouzivali na obklady a dlazby. Po druhej svetovej vojne tazbu v lome rozsirili. V sucastnosti vsak lom nieje v prevadzke.

Tuharsky mramor je svojim pruhovanim v stavebnictve dobre znamy. Hornina je jemnokrystalicka, pruhy su pestre, prevazne sive, ruzovkaste, zltohnede, alebo fialove. V nalestenej forme je peknou dekorativnou horninou.

Ked prechadzame kamenolomom, v najvyzsich castiach zbadame dutinky a kapsy vyplnene cervenou alebo zltou hlinou. Su to stare fosilne krasove javy, teda formy rozpustania vapenca v minulosti.

Viac: http://www.geocaching.com/geocache/GC3EX5G_tuharsky-mramor?guid=6be115f3-4ea5-4b37-a789-8f1cf7b7b8af


Náhľad stránky

http://www.geocaching.com