Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Retro 2006: Tlstá hora
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
15.2.2021

Výstup na veľkofatranskú Tlstú horu začíname v Černovej, v ústí Čutkovskej doliny. Auto nechávame pri chate Fatranka a po červenej turistickej značke strmo stúpame hore.

Najprv popod elektrovod vysokého napätia, kde sú prvé pekné výhľady. Neskôr rovnomerným, už o niečo miernejším stúpaním na poľanu Dedov (cca 800m). Z Dedova je krásny výhľad na Veľkú Fatru, časť Ružomberka a Šípsku Fatru s Chočom. Po oddychu pokračujeme ďalej miernym stúpaním po starej zvážnici až k lúkam, kde sa začína strmý záverečný výšľap.

Pomedzi les nachádzame rozváľané senníky (nadmorská výška je okolo 1200m). Neuveriteľné v akých miestach sa kedysi lúky kosili. Z lúk je pekný pohľad na Málinô brdo.

Vychádzame na širokú vrcholovú plošinu na Tlstej hore. Výhľady sú z nej biedne, zarastá postupne horou. Ale je tu krásne. Plošina je naozaj rozľahlá. Počas II. sv. vojny tu dokonca plánovali postaviť vojenské letisko.

Vápencová skladba dáva tušiť, že tu budú aj krasové javy – dajú sa vidieť menšie závrty. Jaskyniari poznajú na Tlstej hore aj podzemné útvary. Z minerálov sa tu dá nájsť asi len kalcit s limonitom.

Užívame si predjarné teplo. Tlstá hora patrí medzi menej navštevované liptovské vrchy, ale nie je zase až tak „bokom“. Po červenej značke sa dá pokračovať ďalej až do Šiprúnskeho sedla a na Smrekovicu.

My sa však vraciame späť. Zostup je spočiatku veľmi strmý. Od Dedova už pohodlne klesáme do doliny – opúšťame značkovanú trasu a ideme po lesnej ceste s veľmi miernym sklonom.

Celý výlet nám trvá približne 4 hodiny, trénovaný turisti to zvládnu aj oveľa rýchlejšie. Tak teda, dovidenia, Tlstá hora.

Fotogaléria: https://photos.app.goo.gl/Jp9AhdRxy7auyStx7


Výhľad na Veľkú Fatru a Nízke Tatry
Zväčšiť obrázok

rs