Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Tvrdenia OZ Kremnica nad zlato sú vykonštruované
zdroj:
www.mesto.sk/kremnica
pridané:
7.6.2006

Údaje o výške zisku, ktoré by v prípade ťažby zlata v Kremnici získala spoločnosť Kremnica gold,ako to v utorok prezentovalo Občianske združenie (OZ) Kremnica nad zlato, sú vykonštruované a nereálne. Uvádza sa to v správe, ktorú agentúre SITA poskytol riaditeľ spoločnosti Kremnica Gold Boris Bartalský. Ako uviedol, firma Kremnica Gold nemá k dnešnému dňu dokončené štúdie a sama nedokáže vyčísliť náklady, výnosy ani predpokladaný zisk z projektu.

Preto nie je možné, aby tieto údaje dokázalo vyčísliť občianske združenie Kremnica na zlato, uvádza sa v správe spoločnosti.

Predstavitelia OZ Kremnica nad zlato na utorňajšej tlačovej besede uviedli, že hoci je nerastné bohatstvo vlastníctvom SR, štát by na plánovanej ťažbe získal len 500 miliónov korún, pričom zisk ťažobnej spoločnosti by predstavoval až 10 miliárd Sk. Plánovaná ťažba však podľa riaditeľa firmy Kremnica Gold Bartalského okrem zisku, o ktorom hovorilo OZ, prinesie Slovensku celkovú investíciu približne tri miliardy korún, daň zo zisku, platby DPH, či odvody do poisťovní, čo sa môže vyšplhať za 10 rokov prevádzky na ďalších jednu až dve miliardy korún. Ako sa v správe Kremnice Gold ďalej uvádza, táto investícia by bez nároku na investičné stimuly zo strany štátu vytvorila 450 až 600 priamych a nepriamych pracovných miest a počas výstavby by firma zamestnala približne 800 až 1 000 ľudí. Ďalšími prínosmi pre región by bolo vybudovanie novej infraštruktúry, rekonštrukcia historických budov, vybudovanie banského múzea, financie na rozvoj regiónu, vybudovanie turistických atrakcií.

Predstavitelia spoločnosti sú presvedčení, že obnovenie ťažby zlata by prinieslo rozvoj cestovného ruchu a poznávacej turistiky v regióne Kremnice. Firma Kremnica Gold je podľa Bartalského pripravená finančne napomáhať rozvoju regiónu. Ako sa v správe uvádza, k dnešnému dňu spoločnosť darovala 1,5 milióna korún na rozvoj cestovného ruchu kremnickému združeniu subjektov podnikajúcich v oblasti turizmu a ďalších takmer 300 tisíc Sk na podporu neziskových subjektov a škôl v Kremnici a okolí.

mesto.sk/kremnica