Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Biely Potok je na nohách - odstrely v neďalekej bani ničia domy aj storočný kostol
zdroj: www.rkhlas.sk
pridané:
11.3.2007

Obyvatelia mestskej časti Ružomberka - Bieleho Potoka, bijú na poplach! Odstrely v neďalekej bani im nielen trasú obydliami, ale vytvárajú aj nepríjemné trhliny. Hlavu v smútku má aj miestny farár Jaroslav Kmeť. Výbuchy v bani zakaždým zatrasú aj tunajším kostolom z roku 1901, ktorý je od bane vzdialený len niekoľko metrov. "Trhliny menšieho rozsahu sme tu zaznamenali už aj v predošlých rokoch, ale odkedy otvorili baňu najbližšie k nám, je to oveľa horšie," hovorí správca rímskokatolíckej farnosti v Bielom Potoku Jaroslav Kmeť, ktorý je na tomto pôsobisku už 27 rokov. "Aj vlani v septembri nám odstrely v bani spôsobili značné trhliny, no tento týždeň v utorok a stredu (20. a 21. februára - pozn. red.) sme si v kostole všimli výrazné trhliny, ktoré tu predtým neboli."

Priamo za oltárom kostola vidno trhlinu dlhú asi dva metre. Tá je podľa slov J. Kmeťa už staršia, no každým odstrelom sa ešte viac prehlbuje. Na iných miestach kostola vidno však aj početné nové trhliny, ktoré pribudnú vždy po odstrele v blízkej bani. "Kostol sme naposledy maľovali v roku 1996, no budeme ho musieť vymaľovať znovu. Veľmi ma trápi súčasný stav, inak krásneho kostola. Zakaždým, keď počujeme odstrel v bani, zatrasie sa nielen kostol, ale aj mnoho okolitých domov. Ich obyvatelia to môžu potvrdiť," priznáva farár a dodáva, že také niečo predtým v Bielom Potoku nikdy nebývalo. "Pamätám sa, že akurát som bol v kuchyni, keď som počul odstrel. Kredenec sa len tak zatriasol, kvetníky s kvetami tiež. S tým sa musí čosi robiť."


Kostol

J. Kmeť nás informoval aj o ďalších krokoch, ktoré v súvislosti s odstrelmi a ich následkami uskutočnil. "Spolu s obyvateľmi Bieleho Potoka sme vedenie bane viackrát upozorňovali na tieto skutočnosti. Koncom leta minulého roku tu boli aj zástupcovia Banského úradu v Bratislave. Odobrali vzorky z trhlín a povedali, že keď sa to bude opakovať, potom sa uvidí. Odvtedy sa však objavili aj nové praskliny, dokonca na miestach, odkiaľ boli odobraté vzorky."

Nielen tunajší kostol, ktorý je už viac ako 100-ročnou pamiatkou, pocítil nepríjemné výbuchy v bani a následné otrasy. Aj miestni obyvatelia sa sťažujú, že odstrely v bani im ničia rodinné domy. "Tak je, aj ľudia z okolitých domov to môžu potvrdiť. Majú praskliny na stenách a boja sa, čo bude ďalej," vysvetľuje miestny farár. S týmto problémom oboznámil aj vedenie mesta na nedávnom stretnutí v kultúrnom dome. Tlmočil názory ľudí a upozornil na to, že odstrely ničia kostol. "Musíme to zistiť. Treba zvolať rokovanie s Banským úradom a komisiou mestskej časti Biely Potok. Bude tiež potrebné skontrolovať schválené objemy trhavín, ktoré v bani používajú," povedal v tejto súvislosti ružomberský viceprimátor Vladimír Lajčiak.

Uvidíme, ako sa budú udalosti v tejto kauze vyvíjať. Budeme pozorne sledovať každý krok, dôsledky ďalších odstrelov. Oslovíme tiež zástupcov bane, Banského úradu a pozrieme sa aj do niekoľkých obydlí, aby sme zistili škody. Okamžite po zistení potrebných údajov vás budeme na stránkach Ružomberského hlasu informovať. M.Domenik, Ružomberský hlas

rkhlas.sk