Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Najväčšia jama vyhĺbená ľudskými rukami
zdroj: www.referaty.sk
pridané:
10.5.2008

Závažné veci potrebujú niekedy istý čas, kým sa riadne rozbehnú. Pätnásťročný Erasmus Jakobs nemal ani tušenia, čo drží v rukách, keď na brehu rieky Oranje v Južnej Afrike zdvihol zo zeme pozoruhodene sa ligotavý kameň a odniesol si ho domov. Syn jednej búrskej farmárskej rodiny ho potom daroval sestre na hranie.

Písal sa rok 1866 a trvalo ešte dva roky, než sa kameň, ktorý si po nejakom čase všimili rodičia oboch súrodencov, dostal zložitou cestou do rúk mineralóga v Kapskom Meste. Preskúmal ho a klasifikoval ako pravý diamant vážiaci 22 karátov. Ešte v tom istom roku mohli tento nález obdivovať návšetvníci Svetovej výstavy v Paríži. Medzitým ho už aj pomenovali Heuréka (po grécky "objavil som").

Skutočný rozruch však nastal až v roku 1869, keď sa na farme Zandfointain, ktorá patrila rodine Nicolaasa de Beersa, našla celá hrsť takýchto kameňov. Tentoraz sa senzačná správa bleskurýchlo rozniesla aj do najodľahlejších kútov sveta a vyvolala masovú hystériu. Za veľmi krátky čas sa do nehostinnej a neveľmi úrodnej oblasti vypravilo vyše 30 000 ľudí. De Beers bol celý bez seba od radosti, že sa svojej rentabilnej farmy zbavil za 6 300 vtedajších libier-veď to bol niekoľkonásobok sumy, ktorú by dostal, keby ju predal ako poľnohospodársku pôdu. Nakoniec to bol však on, kto urobil zlý obchod. To čo sa rozpútalo potom bolo neuveriteľné. Všade naokolo si rozložili svoje stany lovci štastenyz celého sveta a rozryli zem pri hľadaní drahokamov.

Vyvýšeninu Colesberg Koppje, odkiaľ pochádza prvý nález, úplne zrovnali so zemou a hľadači diamantov sa svojimi krompáčmi a lopatami zarývali čoraz hlbšie. Tak v priebehu necelých štyridsiatich rokov (do roku 1914) na tomto mieste vznikla najväčšia jama vyhĺbená ľudskými rukami, Big Hole (Veľká jama) s priemerom 463 metrov a hĺbkou 1 097 metrov. Hľadači tu vyniesli na svetlo sveta spolu 2 700 kilogramov diamantov v celkovaj prepočítanej hodnote vyše 35 miliárd eur. Najväčší zisk však nedosiahli ľudia, čo dolovali na dne jamy. Iba 2 roky po vypuknutí diamantovej horúčky sa v Južnej Afrike objavil istý Barney Barnato. Neúspešný herec z Londýna skúpil za vypožičané zlato prvé diamanty a s veľkým ziskom ich predal ďalej. Už o 5 rokov neskôr ovládal ako multimilionár so svojou spoločnosťou Central Mining Company trh v mestečku hľadačov diamantov Kimberley.

Čoskoro sa v Kimberley vynoril aj istý Cecil Rhodes. Najprv kúpil tri diamantové polia a potom sa pustil aj do obchodu s diamantmi. Rhodes a Barnato zviedli nemilosrdný konkurenčný boj výsledkom bol neuveriteľný pokles cien. Nakoniec zvíťazil Rhodes so svojou banskou spoločnosťou De Beers, ktorú pomenoval podľa niekdajšieho farmára, a svojho konkurenta pohltil. Jeho spoločnosť sa premenila na De Beers Consolidated Mines, ktorá je dodnes najväčšou firmou zaoberajúcou sa ťažbou a obchodom s dimantmi. Jama na ktorej pracovali ľudia 40 rokov aby ju vhĺbili, je hlboká 1 097m. Diamanty sa tu už neťažia, ale tri bane v okolí sú ešte v prevádzke.

referaty.sk