Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Národný park Los Glaciares (Argentína)
zdroj: www.wikipedia.org
pridané:
27.5.2008

171 (23K)Nachádza sa v provincii Santa Cruz v Patagónii (Argentína). Zahŕňa plochu 4459 km2. V roku 1981 bol vyhlásený UNESCO-m za svetové prírodné dedičstvo. Národný park bol vyhlásený v roku 1937. Je druhý najväčší v Argentíne. Jeho názov súvisí s obrovským zaľadneným výbežkom Ánd, ktorý zahŕňa 47 veľkých ľadovcov, z ktorých 13 tečie priamo do Atlantického oceánu. Ľadovec je najväčší mimo územia Antarktídy a Grónska. V ostatných častiach sveta sa ľadovce začínajú zvyčajne v nadmorskej výške najmenej 2500 metrov, avšak tunajší ľadovec sa tvorí už v 1500 m, spúšťa sa do 200 metrov n.m. Erodujúc povrch pohoria.

Los Glaciares, ktorých 30 percent je pokrytých ľadom, sa delia na dve časti, každej náleží jedno z dvoch predĺžených veľkých jazier. Jazero Argentino, 1466 km2 je najväčšie v Argentíne a nachádza sa na juhu, jazero Viedma 1100 km2 je na severe. Obidva jazerá napája rieka Santa Cruz, ktorá tečie až k Puerto Santa Cruz na brehu Atlantiku. Medzi týmito dvoma časťami je turistom neprístupná zóna zvaná Zona Centro.

Severná polovička parku pozostáva z časti jazera Viedma, ľadovca Viedma a niekoľkých menších ľadovcov. Nachádza sa tu aj veľa známych vrcholov vyhľadávaných pre horolezectvo a treking, medzi ktoré patria Mount Fitz Roy a Cerro Torre.V južnej časti sa nachádza väčšina jazier, ktoré tečú do jazera Argentino: ľadovce Perito Moreno, Upsala, Spegazzini. K niektorým sa podnikajú výlety na lodiach, Perito Moreno je dostupný aj po zemi.

Hory zadržiavajú väčšinu vlhkosti z Tichého oceánu. Po ich prechode prechádza suchý chladný vzduch s priemernou teplotou 7,5 stupňa. Suchý vzduch je teda tvorcom argentínskych arídnych stepí. Oblasť národného parku je útočiskom pre živočíchy a vtáctvo, ktoré tu uniká pred inváziou ťažobného priemyslu. Žije tu aj viac ako 1000 druhov vtáctva. Medzi horami a patagónskou stepou je úzke pásmo lesov. Los Gaciares je veľkou atrakciou pre zahraničných turistov, má ročný obrat milióny dolárov (1994). Východiskom pre túry je obec El Calafate na brehu jazera Argentino avšak mimo praku. Tu má sídlo aj správa národného parku. Na severnom konci parku na úpätí Fitz Roy. Ďalšie centrá turistiky vo vnútri parku sú jazerá Desierto a Roca. Preklad: ts

wikipedia.org