Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Phoenix získal "perfektné vzorky" pre analýzu
zdroj:
phoenix.lpl.arizona.edu
pridané:
3.7.2008

1. júla Phoenix Mars Lander rozšíril výkop "Snow White" a zoškrabal trochu z vrstvy ľadu. Vedci tvrdia, že stery sú ideálne pre prácu analytických prístrojov sondy. Robotická ruka Phoenixu použila čepeľ lopatky aby 50 krát zoškrabla po vrstve ľadu ukrytej pod povrchovou vrstvou pôdy. Robotická ruka potom zhromaždila stery - asi 10 až 20 kubických centimetrov. Po zoškrabávaní vznikla "mriežka" asi 2 mm hlboká.

Vedci, ktorí skúmali stery - teda ich obrázky, sa zhodli, že sú to takmer perfektné vzorky na rozhraní ľadu a zeminy. Prikázali robotickej ruke, aby vyzdvihla vzorku pre analytické prístroje. Vyzdvihnutý materiál pôjde najprv na analýzu do tzv. Thermal and Evolved-Gas Analyzer (TEGA) - prístroja, ktorý vzorku "spečie" a bude analyzovať výpary. Je schopný zistiť aj odparujúcu sa vodu. takisto dokáže určiť bod topenia sa ľadu.

Celkové ciele Phoenixu sú teda asi takéto: naďalej kopať do vrstvy zmrznutej vody pod povrchovou vrstvou pôdy, skúmať, odparovať a analyzovať zloženie výparov. Pokúsi sa zoznámiť aj s históriou vody na Marse. Môže prispieť k odhaleniu možností života v arktickej pôde a tiež študovať marťanské počasie z arktickej perspektívy.

Obrázok

Tento obrázok získala kamera na robotickej ruke Phoenixu 35. marťanský deň (sol 34) 29. júna 2008. Tento obrázok ukazuje výkop, neformálne nazývaný "Snehurka 5". Výkop je 4-5 cm hlboký, 24 cm široký a 33 cm dlhý. Toto miesto je momentálne aktívnou oblasťou výkopov Phoenixu, po tom ako vykonal výkopy "Snehurka" 1, 2, 3, 4.

V blízkosti hornej časti obrázku je robotická ruka, prístroje merajúce tepelnú a el. vodivosť sondy. Obrázok bol vyjasnený aby bolo vidieť šrafované oblasti. Phoenix je misia pod vedením Arizonskej univerzity - Tucson a NASA. Preklad: ts

phoenix.lpl.arizona.edu