Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Krásy Slovenska 7-8/2008
zdroj:
Rastislav Sabucha, Krásy Slovenska
pridané:
12.7.2008

Krásy Slovenska, asi jediný naozaj kvalitný slovenský  tlačený časopis venovaný turistike do svojho letného dvojčísla zaradil zaujímavú sériu článkov.

Z obsahu vyberáme:

Na strane číslo 6 nájdeme rozhovor s jaskyniarom Antonom Droppom - článok má názov Neskoro je vždy lepšie ako nikdy.

Podpoľanie. Tematicky je dvojčíslo venované regiónu Podpoľania - nájdeme tu opisy prírodných krás, ľudovej architektúry a zvykov. Podpoľanie je svojou povahou ako stvorené pre horskú cyklistiku, pešiu turistiku, na svoje si prídu aj vyznávači folklóru.

Poľana - tejto mohutnej treťohornej sopke je venovaný samostatný článok.

Hutnícke pamiatky na Slovensku. V niekoľkostranovej rozsiahlej "monografii" sa dozvieme veľa o charaktere hutníctva na Slovensku v dávnejšej aj celkom nedávnej minulosti. V článku sa autor podrobne venuje histórii hutníctva v Podbieli, Liptovskom Hrádku (viacmenej celý Liptov), Osrblí (Tri Vody), Nižnej Slanej, Vlachove, Červeňanoch, Drnave a Medzeve. Nechýbajú kvalitné fotografie.

Vresoviská. Zaujímavý článok nám približuje vresoviská ako charakteristickú ukážku rastlinných spoločenstiev na kyslých horninách (kremencoch ai.), hlavne v pohorí Tribeč.

Rekordy vody. Aj slovenské rieky, jazerá a vodopády majú svojich rekordmanov. Koho podmaňuje žblnkot tohoto tekutého "minerálu" nájde článok šitý na mieru.

Na čom stoja slovenské hrady. Séria článkov sa ťahá viacerými číslami časopisu a informuje o horninovom podloží, na ktorom stoja známe aj menej známe hrady a zrúcaniny.

Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. V Sieni obrov v Krásnohorskej jaskyni sa nachádza 33 metrov vysoký obrovitý stĺp...

Samozrejme, okrem týchto článkov nájdeme toho v časopise oveľa viacej a letné dvojčíslo Krás Slovenska stojí určite za prečítanie.

PS: Ak sa Vám ešte v stánkoch podarí zohnať staršie dvojčíslo 5-6/2008, môžete si prečítať vynikajúcu sériu približujúcu banícke pamiatky Slovenska. Internetová stránka časopisu: www.krasy-slovenska.sk

RS, Krásy Slovenska