Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Terchovská dolina
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
28.8.2008

Terchovská dolina je najznámejším východiskom do Malej Fatry. Nachádza sa a administratívne spadá do Žilinského okresu. Dolina má východo – západný smer a je významným predelom medzi Malou Fatrou a bradlovým pásmom, ktoré ju ohraničuje zo severu.

Obec Terchová sa tak vďaka uzavretej a v minulosti určite dosť neprístupnej polohe stala centrom svojrázneho „vrchárskeho“ regiónu. Terchovská dolina sa začína na dotyku s Oravou – v sedle medzi Terchovou a Zázrivou pod Malým Rozsutcom. Je dlhá asi 15 kilometrov a končí sa vyústením riečky Varínky do Váhu (pri Varíne).

Južnú stranu doliny uzatvárajú azda nejkrajšie skalné zoskupenia v Malej Fatre – z Terchovej je východisko do Vrátnej doliny – prielomu Tiesňav, do Jánošíkových dier, pod Rozsutec a ďalších krásnych miest malofatranaského národného parku. Aj pri ceste autom možno obdivovať veľa krásnych vápencových a dolomitových brál.

Bradlové pásmo na severe má skôr zaoblený reliéf, skaliská tu nenájdeme, zato sa dvíha do značnej výšky. Tento pás roztrúsených vŕškov bez súvislého hrebeňa sa tiahne až po Žilinu a potom ďalej.

Dolina je výborným cykloturistickým cieľom s možnosťou odbočenia do Tiesňav prípadne bočnou, málo frekventovanou cestou na Kysuce. Krásny výhľad je zo záveru doliny, kde sa cesta vyštverá po strmom stúpaní na konci Terchovej. Je tu miesto na odstavenie auta aj autobusová zastávka, kde sa môžu turisti schovať pred dažďom.

Zo sedla je krásny výhľad na západ a východ. Južne od miesta sa do 1300 metrovej výšky dvíha bralo Malého Rozsutca, ktorý je lákavý cieľ pre adrenalínovo ladených vysokohorských turistov. Pri pohľade západným smerom vidíme krásne tvarované severné svahy Malej Fatry aj ladné krivky vŕškov bradlového pásma.

Na východe sa oči opierajú o masív Kubínskej hole, Paráča a ostatné vrcholy Oravskej Magury. Toto flyšové pohorie zasahuje ďaleko na juh a je v najvyšších bodoch vysoké okolo 1300 metrov. Má však charakteristické tvary, mierne svahy a jeho zalesnené úbočia nie sú turistickým ruchom veľmi postihnuté.

Minerály v okolí Terchovej asi veľmi zbierať nebudeme – vápencové pohorie je na ne veľmi skúpe. Aj keď na okolí Rozsutca je možné nájsť sporadicky celkom pekné a kvalitné kalcity. Najväčší malofatranský poklad – Kryštálová jaskyňa je však pre bežných návštevníkov nedostupná. Krásy tvarov vápencového pohoria však dokážu nahradiť aj tento nedostatok a výlet do Terchovskej doliny sa určite oplatí absolvovať.

ter1 (55K)

ter2 (73K)

ter3 (49K)

ter4 (61K)

rs