Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Nebolo uhlie, tak ho vymysleli. A obvinili ich zo sabotáže
zdroj: www.pravda.sk
pridané:
9.5.2009

Tu sa objaví kvalitné uhlie až vtedy, keď ho sem dovezú tatrovky z Ostravy, utrúsil geológ Michal Godočík na mieste prieskumných vrtov v Sejkove pri Sobranciach. Možno si ani neuvedomil, že vedie protištátne reči. Najvyšší predstavitelia strany a vlády tvrdili predsa o sejkovskom ložisku niečo celkom iné.

Michal Godočík si odsedel tri a pol roka vo väzení a po prepustení musel zaplatiť 12-tisíc korún za ubytovanie, stravovanie a stráženie. Zomrel pred šiestimi rokmi.Michal Godočík si odsedel tri a pol roka vo väzení a po prepustení musel zaplatiť 12-tisíc korún za ubytovanie, stravovanie a stráženie. Zomrel pred šiestimi rokmi.

Ktosi Godočíka udal. Nasledovali výsluchy, vyšetrovacia väzba, súd. Prípravy na zinscenovaný proces sa rozbehli presne pred 50 rokmi. Koncom apríla 1959 o tom informoval šéf štátostrany na Slovensku Karol Bacílek najmocnejšieho muža v ČSR Antonína Novotného. "Ďalší prieskum sejkovského ložiska je zastavený pre nebilančnosť zásob. Vyšetrovanie prípadu pre podozrenie z trestného činu sabotáže pokračuje."

Ešte tri roky predtým sa Bacílek chválil, že v Sejkove a Hnojnom na východe Slovenska sa našlo dovedna 30 miliónov tón zásob kvalitného lignitu. Po ňom to na rôznych grémiách a zhromaždeniach opakovali krajský tajomník v Prešove Vasil Biľak i predseda pražskej vlády Viliam Široký...

Celý článok tu: http://spravy.pravda.sk/nebolo-uhlie-tak-ho-vymysleli-a-obvinili-ich-zo-sabotaze-p2z-/sk_domace.asp?c=A090502_192134_sk_domace_p23

uhlie

pravda.sk