Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Dinosaurie vajcia
zdroj: www.geology.about.com
pridané:
7.7.2009

Dinosaurie vajcia sú známe z asi 200 lokalít po celom svete, väčšinou boli nájdené v Ázii a najmä v suchozemských horninách kriedového veku. Je možné, že hrubé vápenaté škrupiny vajec sa vyvíjali počas kriedy (pred 145 až 66 mil. rokmi). Dinosaurie vajcia majú jednu z dvoch foriem škrupiny, ktoré sú odlišné od škrupín "súčasných" živočíchov, ako sú korytnačky alebo vtáky. Avšak, niektoré dinosaurie vajcia sa veľmi podobajú na vtáčie vajcia, majú podobný typ škrupín ako pštrosie vajcia.

Dinosaurie vajcia sú podobné skameneniny, ako napríklad aj fosílne stopy, teda väčšinou len nepriamo poukazujú na druh živočícha. Veľmi zriedkavo sú zachované vnútri dinosaurích vajec aj fosílne embryá. Cennou informáciou získanou z dinosaurích vajec je ich usporiadanie do hniezda - niekedy sú usporiadané do špirály, niekedy v kôpkachz, občas sa našli samotné.

Vedci nie vždy vedia, ktorému druhu dinosaurou vajcia patria. Dinosaurie vajcia sú zaradené do poddruhov podobnou klasifikáciou ako živočíšneho "stopy", peľové zrná alebo rastlinné skameneliny. To nám poskytuje pohodlný spôsob, ako hovoriť o nich bez toho aby sme sa snažili ich priradiť k určitému konkrétnemu zvieraťu.

Veľmi veľa dobre zachovaných vajec dinosaurov pochádza z Číny, kde boli nájdené tisícky takýchto skamenelín. Viac príkladov je na: www.digsfossils.com

vajcia
Skupina dinosaurích vajec z Číny

geology.about.com