Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Prírodnú pamiatku ničia bezohľadní motorkári
zdroj: www.rkhlas.sk
pridané:
16.7.2009

Liptovská Lúžna. Meandre Lúžňanky čelia nájazdom motorkárov a emisiám výfukových plynov. Významnú a v našich pomeroch jedinečnú prírodnú pamiatku Meandre Lúžňanky ničia svojimi nájazdmi bezohľadní motorkári. Tí sa takmer každý deň preháňajú na svojich strojoch v bezprostrednej blízkosti odborníkmi vysoko cenenej pamiatky, ktorú si všade vo svete chránia ako prírodné bohatstvo. Aj v čase prípravy tohto článku sme „prichytili“ niekoľkých motorkárov, ako bez rešpektu jazdia popri tom, čo možno ani nepoznajú. Tento argument však neobstojí, pretože Meandre Lúžňanky sú riadne označené informačnou tabuľou.

Prírodnú pamiatku, ktorá sa nachádza len 200 metrov od Liptovskej Lúžnej smerom na sedlo Prievalec v Ružomberskom okrese, vyhlásili v roku 1988. Spolu s ochranným pásmom v Národnom parku Nízke Tatry má výmeru dva hektáre. Dôvodom ochrany tohto územia je existencia meandrov (odchýlky vodného toku od priameho smeru vo forme oblúka) ako veľmi zaujímavých prírodných úkazov.

Hoci by niektorí mohli namietať, že asi 100 metrov od prírodnej pamiatky vedie aj asfaltová cesta tretej triedy Liptovská Lúžna – Železnô – Partizánska Ľupča, v skutočnosti tento fakt nie je pre Meandre Lúžňanky nebezpečný. Jednak kvôli nízkej frekvencii dopravy, ale aj vďaka hustému lesnému porastu, ktorý oddeľuje cestu od prírodnej pamiatky. Poľná cesta, ktorú využívajú motorkári na svoje nájazdy nebezpečných výfukových plynov, však vedie len pár metrov od vodného toku. A práve ten je predmetom ochrany.

„Som z toho znechutený. Prišiel som sa na vašu nádhernú prírodnú pamiatku pozrieť až z českého Brna, a musím povedať, že je úžasne krásna. Ak však nezakročíte okamžite, onedlho tu môžete mať namiesto pamiatky len spomienku na ňu. Motorkári tu totiž robia nielen hluk, ale aj znečisťujú potok. Jazdia tadiaľto bezohľadne rýchlo, ohrozujú ľudí, prírodnú pamiatku a nikto im v tom nebráni. Toto by sa vo vyspelej Európe nemohlo stať,“ otvorene prejavil svoj názor 46-ročný Petr z Brna, ktorý pracuje ako lesný inžinier.

Na ťahu sú teda kompetentní. Ochranári, možno polícia či vedenie obecného úradu. Ide totiž o katastrálne územie Liptovskej Lúžnej. Okres Ružomberok síce oplýva desiatkami jedinečných prírodných pamiatok – veď sa stačí pozrieť na mapu, kde sú všetky jasne vyznačené – no podobným správaním môžeme o mnoho z nich prísť. A to by bola škoda. Možno väčšia, ako si ktokoľvek z nás dokáže predstaviť. Autor: Michal Domenik

meandre
Meandre Lúžňanky

rkhlas.sk