Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Tanzanit
zdroj: www.gemstone.org
pridané:
11.10.2009

Tanzanit je mimoriadny drahokam. Vyskytuje sa iba v jednom mieste na svete. Je modrý, s nádychom fialovej, nádhernej sýtej farby. Vďaka svojej neobvyklej aure a pomocou v New Yorku sídliacej klenotníckej firme Tiffany, sa rýchlo stal jedným z najviac žiadných drahokamov na svete.

Tanzanit

Je pomenovaný po východoafrickom štáte Tanzánia, je to jediné miesto na svete, kde bol nájdený. V čase jeho objavu v roku 1967, bol nadšene oslavovaný špecialistami ako 'drahokam z 20. storočia'. Lapali dychu vo vzrušení ako skúmali očami prvé tmavomodré kryštály, ktoré boli nájdené v Merelani Hills blízko Arusha v severnej časti Tanzánie.

Vznikli pred miliónmi rokmi, v metamorfných horninách ako ruly a kvarcity. Za dlhú dobu boli skryté človeku, kým jedného deň masajskí pastieri neobjavili tieto krásne kryštály a nevzali si ich so sebou.

V Merelani sa dnes hľadajú kryštály v niekoľkých menších baniach, v niektorých prípadoch s využitím moderných metód. Spravidla sa jedná len o malé zrnká, ale tu a tam sa v nich dá uspieť nálezom väčšieho kryštálu - pre radosť vlastníkov, a veľkého počtu priaznivcov tanzanitu.

Obchod s tanzanitom je v rukách množstva licencovaných obchodníkov, najčastejšie pracujú v „malom“ meradle, ktorí v priebehu desaťročí vybudovali stabilné, dôverujúce si obchodné vzťahy s drahokam. spoločnosťami v Indii, Nemecku, Izraeli a USA. Odhadom 90 percent všetkých „tanzanitoých“ obchodníkov sú oficiálnymi členmi Medzinárodnej asociácie ICA, a sú teda viazaní na vysoké etické štandardy tejto organizácie. V tomto smere tento exkluzívny drahokam viac menej nie je predmetom obchodu pochybnou cestou.

Naozaj len modrý zoisit...

Tanzanit je modrá odroda na zoisitu. Pozostáva z vápnitého silikátu hliníka a nie je obzvlášť ťažký, s hodnotou tvrdosti 6,5 až 7 podľa Mohsa. Z tohto dôvodu by mal byť vždy starostlivo uchovávaný a nikdy nie umiestnený v ultrazvukovom kúpeli pre čistenie alebo v styku s kyselinami.

Prvé tanzanity boli ponúkané firmou Tiffany v krátkom čase po ich objavení, a vyvolali nadšené reakcie. Pôvodne sa mal minerál nazývať jednoducho modrý zoisit (zoizit) ale neskôr názov zmenili, údajne preto, že pri vyslovení mena v angličtine príliš pripomínal slovo samovražda (suicide). Takže Tiffany navrhol meno tanzanit, podľa miesta, kde boli objavené prvé nálezy - názov, ktorý rýchlo získal všeobecné používanie v obchodnom styku. A bol to Tiffany kto po dvoch rokoch od svojho objavu predstavil exkluzívny drahokam širokej verejnosti s masívnou reklamnou kampaňou.

Fantastická farba

Modrá farba tanzanitu je fantastická, prechádza od ultramarínovej modrej až po svetlo-fialovo-modrú. Najviac vyhľadávaná farba je modrá, obklopená jemným nádychom purpurovej, ktorá má obzvlášť nádherný efekt vo veľkostiach nad 10 karátov. Dobre vyvinutá mnohofarebnosť z tanzanite je preň typická: v závislosti na uhle, z ktorého sa pozeráme, kameň sa môže javiť ako modrý, fialový alebo hnedo-žltý.

Farba sa dá dodatočne meniť ohrievaním. Počas postupu sa musí venovať pozornosť až v okamihu, keď sa farba zmení na modrú. To pálenie je metóda „vylepšovania“, ktorá je považovaná za obvyklé v obchodnom styku, ale surový kameň, musí byť bez inklúzií, pretože inak sa môžu vyskytnúť trhliny.

Kameň je vysoko cenený, pretože sa nachádza iba v jednom mieste na celom svete.

288 (13K)
Tanzanit

gemstone.org