Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Najväčší diamant objavený pred 105 rokmi v južnej Afrike
zdroj: www.wikipedia.org
pridané:
14.9.2010

Diamant Cullinan bol nájdený Frederickom Wellsom, pracovníkom Premier Diamondom, ťažobná spoločnosť Cullinan, 26. januára 1905. Kameň bol pomenovaný po sirovi Thomasovi Cullinanovi, majiteľovi diamantovej bane. Sir William Crookes vykonal analýzu Cullinanu pred tým, než bol rozdelený a uvádza jeho pozoruhodnú jasnosť, ale aj čiernu bodku uprostred. Farby okolo čiernej bodky boli veľmi živé a zmenili sa pri otočení analyzátora. Podľa Crookesa to dokazovalo vnútorné napätie.

Kameň bol kúpený Transvaalskou vládou a predložený kráľovi Edwardovi VII. na jeho narodeniny. Bol rozrezaný do troch veľkých častí firmou Asscher Brothers v Amsterdame, a nakoniec do 9 veľkých kameňov a počených menších fragmentov. V tej dobe nemala technológia zatiaľ na zabezpečenie kvality moderný štandard, a rezanie diamantu bolo považované za náročné a riskantné. Asscher najprv vykonal do diamantu rez asi pol palca hlboko. Potom bol umiestnený v reze špeciálne navrhnutý nôž a diamant rozdelený cez chybný bod v strede.

V roku 1905 doprava z Južnej Afriky do Anglicka predstavovala bezpečnostný problém. Detektívi z Londýna boli umiestnení na parníku, ktorý mal viezť kameň, ale toto bola klamná taktika. Kameň na tejto lodi bol falošný, mal prilákať tých, ktorí by mali záujem ukradnúť ho. Skutočný diamant bol poslaný do Anglicka v jednoduchej krabici prostredníctvom balíkovej pošty.

Väčší Cullinan I premenovali na Veľká hviezda Južnej Afriky. Váži 530,20 karátu. Cullinan II váži 317,5 karátu. Kamene sú súčasťou anglických korunovačných klenotov.

361
Kópie všetkých častí Cullinanu po rozdelení

wikipedia.org