Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Banský úrad dostal ďalšie Upozornenie prokurátora
zdroj: http://www.kremnica.sk
pridané:
5.1.2014

Mesto Kremnica v apríli 2012 zaslalo Banskému úradu žiadosť o zmenšenie dobývacieho priestoru Kremnica. Banský úrad konanie okamžite prerušil a vo veci ďalej nekonal. Prokuratúra v tom vidí pochybenie a banskému úradu zaslala Upozornenie prokurátora.

Aj keď zásoby zlata sa v Kremnici nachádzajú na území s rozlohou dva kilometre štvorcové, určený dobývací priestor má rozlohu viac ako jedenásť kilometrov a nachádza sa v ňom takmer celé zastavané územie mesta Kremnica, celá obec Kremnické Bane, časť obce Lúčky a 6000 obyvateľov tohto územia. “Obyvatelia Kremnice, Kremnických Baní a Lúčok sa stali rukojemníkmi dobývacieho priestoru, bez toho, aby boli riešené strety záujmov a obmedzení vyplývajúcich z existencie dobývacieho priestoru na jednej strane a rozvoja dotknutých obcí a života ich obyvateľov na strane druhej.

Pre obyvateľov Kremnice a susediacich obcí to znamená permanentnú neistotu, ktorá je pre nich zraňujúca, nevedia si plánovať budúcnosť, pretože žijú takpovediac na výnimku,” povedala v auguste 2012 primátorka Zuzana Balážová. “Žiadame, aby Banský úrad konečne začal komunikovať s občanmi, ktorým zasahuje do života a nie s eseróčkami so základným imaním 5000€ a ich vlastníkmi, spoločnosťami registrovanými v daňových rajoch,” apelovala vtedy Balážová.

Viac: http://www.kremnica.sk/2013/12/19/bansky-urad-dostal-dalsie-upozornenie-prokuratury/

http://www.kremnica.sk