Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Banská Štiavnica - Šobov
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
12.2.2007

Lom na vrchu Šobov pri Štiavnici je zberateľskej verejnosti dobre známy. Toto významné, doslova jedinečné nálezisko kryštálov „holubníkovitého“ kremeňa sa nachádza pri ceste z Banskej Štiavnice do Žarnovice. Veľký lom z nej nie je vidieť, pretože je otočený opačným smerom - k Banskej Belej. Keďže sa ale najkrajšie „holubníky“ dajú nájsť práve v najvyšších partiách, prístup zboku je najvhodnejší.


Kremeň, limonit

Tento lom patrí súkromnej firme a je v plnej prevádzke, takže vstup si je najlepšie dohodnúť asi vopred. Priznám sa, že som nič také neurobil. Auto som odstavil na voľnom priestranstve pri výjazde z lomu (miesto je aj výjazdom z haldy pri býv. závode Hell). Cestička opatrená rampou a zákazovou tabuľkou ma brezovým hájikom zaviedla po nejakých 200 metroch priamo na najvyššie poschodie lomu.

Vládol tu čulý ruch. Obstarožný bager nakladal skaly do ešte obstarožnejšej tatričky. Okolo sa pohybovali zo traja chlapi - pracovná atmosféra. Niet sa čo diviť, bol robotný deň, dalo sa predpokladať, že tu niekto bude. Nasadil som výraz, ktorý mal presvedčiť o tom, že moja prítomnosť tu je navýsosť samozrejmá a s určitými obavami som sa približoval k pracovníkom. .

Našťastie bagrista práve vypol stroj, tatrovka prešla okolo mňa a zavládlo ticho. Smelým hlasom som sa chlapov opýtal, či by im nevadilo, ak sa tu trochu poobzerám po nejakých kryštálikoch. Chlapi súhlasili, čo ma veľmi potešilo, ale moju prítomnosť v lome obmedzili do príchodu ďalšej tatrovky. Predpokladali, že príde asi za pol hodiny. Takže som sa nemohol veľmi zdržovať.

Začal som prezerať steny aj dno poschodia lomu, ktoré bolo pokryté pomerne čerstvo nalámanou horninou. V šobovskom lome sa ťaží kvarcit. Táto premenená hornina je zložená prakticky z čistého kremeňa. Je preto veľmi chudobná na živiny. Tunajšie kvarcity sú veľmi rozpukané a predovšetkým v hornej časti lomu sa v puklinách nachádzajú veľmi pekné kremenné výplne. Holubníkové kryštály, ktoré sa v puklinách stále nachádzajú majú veľkosť od milimetrov až do niekoľkých centimetrov (môj maximálny nález stadiaľto má niečo cez 1 cm). Časté sú aj kryštály číreho krištáľu, ktoré dosahujú veľkosti aj nad 10 cm. Tieto vzorky jednoznačne patria k najkrajším na Slovensku.

Sledoval som teda nalámané kamenivo a nádejné kúsky som hádzal do ruksaka - triediť budem až doma. Na to, že som musel pracovať rýchlo a skutočne nebolo času, sa mi zbierka kryštálov a kryštálikov pekne zväčšovala. Na moje veľké sklamanie sa najkrajšie kremenné skvosty nachádzali v dutinách balvanov, z ktorých každý bol väčší ako pol metra. Takže tieto som si aspoň nafotil. Škoda! Ale aj tak som bol nanajvýš spokojný, našiel som dokonca aj kryštál väčší ako 10 cm, síce trochu popukaný ale aj tak.

Bežným minerálom v puklinách kremencov je limonit, ktorý vytvára miestami tiež veľmi pekné, bizarné, obličkovité a hráškovité útvary. Má veľmi pestré sfarbenie, od takmer jasnočerveného, hnedého, žltého až po čierny. Niektoré limonity mali na povrchu aj vyslovene zelenkastý nádych.

Z minulých návštev lomu som si pamätal, že v nižších poschodiach sa dá nájsť veľmi zaujímavý minerál - pyrofylit. Tiež je tam pomerne bežné pyritové zrudnenie, ktoré sa v najvyššom poschodí prakticky nevyskytuje. Tieto minerály mi však pri tejto návšteve nebolo dopriate nájsť. Možno inokedy.

Čas sa posúval dopredu. Polhodinka prešla veľmi rýchlo a už sa z lesíka vynorila kabína červenej, tentoraz modernejšej tatry. Pre mňa to bolo jasné znamenie k odchodu. Pomaly som  sa rozlúčil s robotníkmi a pobral sa cestičkou späť k autu. Bol som nadmieru spokojný. Pekné kremene, dokonca aj holubníky, ktoré som vytriedil z hádam 15 kilovej kopy, čo som vyniesol v ruksaku, stáli za to. Dúfam, že túto nádhernú lokalitu budem môcť navštíviť opäť.


Vrchné poschodia lomu - kvarcit je silne limonitizovaný


Vrchné poschodia lomu


Kryštály kremeňa - tieto sú dosť poškodené


Nalámaná hornina je plná puklín vyplnených kremeňom a limonitom


Pohľad na spodné poschodia lomu. Vzadu v doline Banská Belá

rs