Minerály a .horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Kladivá
zdroj: www.geology.about.com
pridané:
20.6.2008

Pre zbieranie nerastov a hornín ako aj na profesionálnu geológiu existuje pestrý výber kladiviek. Obvykle nám v teréne bohate stačí jedno - je však dôležité, aby bolo správne. Vhodné kladivá sa dajú kúpiť aj v bežných obchodoch, často ani nemusia mať označenie "geologické". Ak sa podarí kúpiť dobré a kvalitné kladivo, je predpoklad že vydrží veľmi dlho - možno aj na celý život.

Kladiva pre geológov vyššej kvality a rôznych tvarov sú k dispozícii u špecializovaných výrobcov a predajcov. Nároční používatelia, tí čo vyžadujú extrémnu výdrž, skvelý materiál, široký výber možností - títo by mali uvažovať o kúpe extra materiálu. My ostatní, sviatočnejší "geológovia" sa určite uspokojíme s menej drahým a nablýskaným, zato však dostatočne odolným nástrojom. Neoplatí sa však kúpiť lacné, "aušusové" haraburdy z kadejakých diskontov.  Väčšinou sú urobené zle, z krehkého, mäkkého, zle zakaleného kovu, ktorý sa pri práci štiepa a ohrozuje zberateľa kovovými črepinami. Nehovoriac o tom, že sa kladivo po veľmi krátkom čase rozsype a aj tak je treba kupovať nové.

1. Geologické (zlatokopecké) kladivo

Je to najbežnejšie geologické kladivo. Typický je preň špicatý hrot. Kladivo je vhodné na rozbíjanie a odlamovanie menších úlomkov horniny, dá sa použiť na vypáčenie vzorky zo skalnej steny ak je hornina mäkká alebo rozpukaná. Väčšinou znesie aj tvrdšie zaobchádzanie.  Pri práci s akýmkoľvek kladivom v teréne je dobré myslieť na ochranu očí - úlomky skaly môžu pri úderoch lietať všetkými smermi (a najradšej priamo do tváre).

Takéto kladivo by sa nemalo používať ako dláto - to znamená udierať po ňom iným kladivom, pretože sa môže rozštiepiť alebo z neho môžu odletovať nebezpečné kovové črepiny. Sekáče bývajú vyrobené z mäkšej ocele aby sa neštiepala.

2. Murárske kladivo

Toto kladivo je vhodné na rozpojovanie vrstvených hornín alebo mäkších sedimentov. Je veľmi vhodné na rozdeľovanie sedimentov pri hľadaní skamenelín. Má dlátovitý, plochý hrot. Tiež sa hodí na odber vzoriek usadených hornín a prípravu napr. na ich fotografovanie. Ani takéto kladivo sa nesmie používať ako dláto - úlomky majú tendenciu odletovať priamo do tváre.

"Murárske kladivo" je teda výborným pomocníkom pre paleontológov a tých, čo pracujú s mäkšímy vrstevnatými horninami.

3. Rozbíjacie kladivo

Jedná sa o ťažšie a mohutnejšie kladivo - s hmotnosťou medzi 0,5 až 1,5 kg. Je vhodné na roztĺkanie tvrdých hornín (vyvrelé a metamorfované)a na prácu s dlátom. Ak chcete vylomiť veľký blok zo skalnej steny alebo rozdrviť uvoľnenú skalu, je väčšinou silný nástroj nenahraditeľný. Nepatrí však medzi štandardné geologické kladivká a obyčajne ho do terénu berieme len vtedy, ak máme dopravu zariadenú autom. Samozrejme aj pri práci s týmto ťažším nástrojom je dôležité dbať na ochranu očí. Andrew Alden. Preklad: ts

geology.about.com