Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Čutkovo - odkryvy (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
14.11.2010

Do Čutkova mám namierené tentokrát na bicykli, vyrážam tesne predpoludním. Prepletám sa ružomberskou premávkou z centra mesta smerom na sídlisko Kľačno. Tu je už cesta voľnejšia. Po troch kilometroch od centra mesta prichádzam do mestskej časti Černová pri ústí doliny Čutkovo. Smerujem preto rovno do doliny. Na jej konci obchádzam kolibu “U dobrého pastiera”, z ktorej sa šíria zaujímavé vône a stúpa krásny modrý dym.

Nádrž

Zastavujem asi 500 metrov za kolibou pri malej vodnej nádrži. Je ešte celkom teplo, takže niekoľko detí sa čvachtá v ľadovej vode. Pokračujem popod rozložitú Tlstú horu dolinou. Masív Tlstej mám priamo pred očami a veľmi sa mi páči, je to z dola krásny mohutný vrch. Dolina stúpa strmšie a cesta sa zhoršuje. Prichádzam k malej tiesňave, kde sa hučiaci potok približuje k ceste. na tomto mieste je postavené malé odpočívadlo s krížom. Za tiesňavou sa dolina opäť otvára a mám výhľad na zalesnený svah Maliného Brda. Z tejto strany vôbec nevyzerá, že by tam malo byť nejaké lyžiarske stredisko. Cesta sa už zarezáva do svahu a stúpa veľmi prudko. Preto bicykel radšej tlačím a kochám sa divokou prírodou. Vychutnávam si dokonalé ticho.

Odkryvy

Cesta sa zarezáva do strného svahu a možno tu pozorovať hneď niekoľko zaujímavých odkryvov. Vápencové skaly sa dvíhajú až desať metrov nad cestu. Hornina je sivá, sivohnedá a poporetkávaná bielymi žilkami kalcitu. Miekoľko vzoriek si odkladám na pamiatku. V Čutkove sa miestami nachádzajú zaujímavé výskyty limonitu ba dokonca aj uhličitany Fe ako siderit či ankerit. Sprevádzajú obyčajne kalcit na žilách - puklinách.

Záver doliny

Po prekonaní stúpania v tiesňave sa cesta narovnáva a prichádzam opäť na ploché dno doliny. Je tu už úplná divočina, relatívne blízke mesto nepripomína naozaj nič. Prichádzam na koniec asfaltovej cesty k peknej malej hôrnej chate patriacej Mestským lesom Ružomberok. Nad sebou vidím strmú dolinku a vápencové bralo Červená. Pokračujem stále strmšie, teraz už po štrkovej ceste k drevoskladu, kde začína veľmi drsný výstup maximálne rozbitou zvážnicou do sedla Vtáčnik. Tu končím a otáčam sa späť.

Cestou naspäť ma zaujali červeno sfarbené pieskovce pri ceste na konci tiesňavy, ktoré som si cestou hore nevšimol. Výskyt je plošne malý. Červený pieskovec sa ale nachádza v doline na mnohých miestach. Veľmi pekné sú jeho dohladka vybrúsené valúniky, ktoré možno hľadať v potoku - záľuba mojej dcérenky.

Návrat

Zjazd dolinou je pohodlný a príjemný. Treba však dávať pozor, pretože cesta je miestami veľmi rozbitá a tak sa opatrnosť vypláca. Celý výlet aj s oddychom a fotografovaním trvá približne jeden a pol hodiny.

308
Skalné odkryvy v doline Čutkovo


Mapa

1. časť    2. časť