Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Jesenná Richtárová (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
31.5.2012

Ďalšia zastávka počas mojich kúpeľných výletov je na Richtárovej. Počasie ráno je škaredé, prší, mrholí, kvapká. Cestujem preto priamo do kúpeľov. Tu si odkrútim procedúry a dúfam, že sa vyčasí. Jemný dážď však neprestáva, smerom k Bystrici od Kováčovej skôr hustne. Výletnícke bunky sa však hlásia o slovo. Rozmýšľam, kam sa zvrtnúť, ale to už som pred Starými Horami. Preto tak skoro náhodným výberom točím volant do doliny Richtárová.

Do Richtárovej

Jesenné Starohorské vrchy ukazujú, že vedia mať aj oveľa menej prívetivý výraz, ako počas výletu do Španej Doliny. November, pracovný deň, neskoré popoludnie a dážď – to je ideálna kombinácia na prechádzku opustenými horami.

Cesta dolinou vedie miernym stúpaním približne tri kilometre. Asfaltka je dobrá, len na niekoľkých miestach prerušená trhlinami. V doline pri Richtárovej sú mnohé banícke domky premenené na chaty, takže je to aj autom voľný prístup.

Prechádzam popri malom pamätníku udalostí zo SNP a prichádzam k obrovitánskym haldám na Richtárovej. Tu odstavujem voz. Beriem svoj nepremokavý plášť, ruksak a fotoaparát. Opierajúc sa o lyžiarske paličky začínam výstup hore haldou.

Haldy, minerály

V spodnej časti a takisto v strede je hálňa narušená odvozom, je tu mnoho stôp po zberačoch nerastov. Malachity a siderit sú doslova všadeprítomné, nie je ťažké objaviť ani olivenity a iné nerasty. Azuritu nachádzam menej ako napr. na Pieskoch.

Zaujímavé sú obrovské kusiská limonitu, niekedy limonit spevňuje aj materiál haldy a vytvára akýsi limonitový zlepenec v hrubých vrstvách. Zaujímavé sú aj dosť veľké kusy ružového alebo bieleho sadrovca. Halda má severnú expozíciu, výhľad mám na protiľahlý svah a pod Jelenskú skalu. Je však biedny, stále mrholí. Zato ticho a kľud je úžasné – nasávam ho po rušnom dni ako špongia.

Materiál z haldy sa odvážal nákladnými autami, takže je celkom dobre „sprístupnená“ strmou zato širokou cestou. Mám radosť, kolená veľmi netrpia. V hornej časti sú výsypky už pozarastané – súčasná „ťažba“ sa ich veľmi nedotkla, takže ich povrch je obalený machom., trávou, lišajníkmi, rastú tu aj rakyty a briezky. Mám pocit ako v ruskej tajge :)

Aj v hornej časti nachádzam domčeky – chatky, dokonca veľmi pekne renovované. Asi po dvesto výškových metroch pretína svah nevýrazná cestička, či chodník, po ktorej vedie žltá turistická značka zo Starých Hôr do sedla Dolný Šturec. Tu aj končím svoj výstup – ísť ďalej by znamenalo načisto premoknúť.

Cestou späť zbieram skalky – drobné vzorky malých nerastov do zbierky pre kamaráta. Teším sa z tichej nostalgie opustenej doliny – dúfam, že toto počasie udrží aj medveďa pekne vnútri svojho brlohu. Pri zostupe nachádzam zaujímavý balvan – tvorí ho vylúhovaný vápenec – dutiny má vyplnené jasno okrovým limonitom zemitého vzhľadu.

Baryt

Počas mojej úplne prvej návštevy v Richtárovej ešte v roku 1994 som maj kus šťastia a podarilo sa mi nájsť dve vzorky kusového bieleho barytu. Väčšia má skoro 15 cm, menšia asi 6 cm. Na vzorke je aj kremeň, siderit a malachit. Odvtedy však už nič – bol som tu hádam dvadsaťkrát. Ani dnešná návšteva nie je výminkou.

Napriek tomu spokojný klesám až k autu. Tu sa ešte trochu osviežim čajom z termosky, skladám dokonale premoknutý kabát a s naplno zapnutým kúrením v aute sa vraciam k Starým Horám. A odtiaľ do Ružomberka.

01
Haldy na Richtárovej, prestúpené limonitom

02
Pohľad z haldy do doliny a na severné svahy.
Dole sa "blyští" naša felícia

1. časť    2. časť    3. časť