Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Príslop (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
24.9.2013

Sedlo Príslop je prechodom z Hornej Oravy na Dolnú. Nachádza sa medzi Hruštínom a Oravským Podzámkom a delí Oravskú Maguru na dve približne rovnako dlhé časti. Prechádza ním frekventovaná cesta do Námestova.

Prichádzame sem vyhladnutí, takže sa veľmi tešíme z otvoreného penziónu. Po nasýtení vychádzame von a po mokrej asfaltke sa vydávame na západ. Cesta vedie popod hlavný hrebeň až k chate na Kubínskej holi, autom však prejsť nie je možné. Je to však vynikajúca, nenáročná trasa pre horskú cyklistiku. Oravská Magura je z juhu pohorie veľmi strmo spadajúce k údoliu rieky Oravy. Vďaka niekoľkým rúbaniskám sa nám už po niekoľkých sto metroch naskytne krásny výhľad na juh a juhovýchod. V doline vidíme dokonca bradlo s Oravským Hradom.

Magurský flyš je hlavne pieskovcový, horniny pekne vidieť v odkryvoch. Za zmienku stojí aj výskyt paleovulkanitov (horniny podobné melafýrom), ktoré sa dajú nájsť severne od Oravského Podzámku. Údolím Oravy sa tiahne úzke bradlové pásmo, tvorené hlavne vápencami. Je porastené bukovými lesmi. Inak je Magura pohorie pestré, charakteristický je rozdiel medzi južnou a severnou stranou.

Severné svahy spadajú veľmi mierne k doline Hruštínskeho potoka. Lesné porasty sú hlavne smrekové. Horný tok Hruštínky tečie spod Vasiľovskej hole, kraj je veľmi pustý a divoký, raj pre milovníkov divokej prírody a horskej osamelosti.

Zaujímavé je Puchmajerovej jazierko, ktoré sa nachádza vo vrcholovej časti hrebeňa.

Naša vychádzka pokračuje v dobrej nálade a stále horšom počasí – poprchá. Deti obdivujú výhľad na cestu z Podzámku k Príslopu – svetielka áut sa trbliecu na sivej ceste cez hory. Pri návrate fotografujem presvitajúcu panorámu východnej časti pohoria.

Pomaly sa vraciame k autu na Príslope, vo vynikajúcej nálade sa lúčime s Hornou Oravou a cestujeme do Ružomberka.

01
Pohľad na južné svahy Oravskej Magury

02
Pieskovec z Príslopu

03
Zmiešaný les tvorí hlavne smrek, buk, jedľa

rs