Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

História baníctva na Slovensku

Dejiny opálových baní v Dubníku - 4.časť (po r. 1922)
zdroj: www.cestovanie.sme.sk
pridané:
4.4.2005

Do opálových baní sa dostanete len so sprievodcom. Na východnom Slovensku máme jedinečnú európsku raritu - opálové bane. Ležia v Dubníku, ktorý sa nachádza tridsať kilometrov od Košíc.

Ťažba v dubníckych opálových baniach sa definitívne skončila už v roku 1922. V roku 1896 totiž odišli jej poslední nájomcovia bratia Egerovci, ktorí prepustili 150 baníkov. V rokoch 1896 - 1922 bane spravoval štát, ktorý počet baníkov neustále znižoval. Aj keď ich bolo menej ako 60, neprestajne sa dostávali k novým ložiskám. V tej chvíli však prišiel z Budapešti a Prahy zákaz brúsiť opály. Z pôvodných trinástich brusičov ostali na konci len traja. Surové opály odovzdali do štátnej pokladnice v Budapešti a Prahe. Nikto však nehľadal odbyt, väčšinou zostali uložené ako depozity. Hodnota opálu nad 100 karátov je skoro milión dolárov.

V rokoch 1920-1921 expert Ing. Slávik napísal správu, podľa ktorej mala banská ťažba perspektívu ešte dvesto rokov - v prípade vhodných podmienok a vhodného nájomcu. Nikto to však nebral na vedomie.

Celých sedemdesiat rokov trvalo v opustených baniach rabovanie. V roku 1991 dostala bane súkromná firma.

Dubnícke opálové bane sú okrem iného špecifické aj tým, že v nich zimujú mnohé ohrozené druhy netopierov.

Na záchranu opálových baní v Dubníku vznikla v roku 1991 aj nadácia Dubnícke opálové bane. Od roku 2001 organizuje tábory opálových permoníkov, na ktoré prichádzajú stredo- a vysokoškoláci, aby pomáhali pri ich obnove a záchrane. Nadácia sa snaží aj o založenie banského múzea v Dubníku.

Zaujímavosťou je, že za hodinový, respektíve poldňový poplatok môžu vášniví zberatelia hľadať opály na vymedzenom území.

Správcom 1380-metrovej banskej turistickej trasy je akciová spoločnosť Opálové bane Dubník. Od 1. 4. do 30. 9. možno každý deň bane navštíviť v čase od 9.00 do 17.00 h. Na prehliadky sa treba prihlásiť aspoň deň dopredu na číslach 0905 539 101 alebo 0905 539 102. Z haldy Viliam si aj turisti môžu domov odniesť opál na pamiatku.

Dubnický drahý opál je skutočný skvost. Považovali ho za drahý kameň, v roku 1936 mu však tento etalón odobrali. Dubnícke opálové bane by boli schopné za osem rokov dodať jednu tretinu svetovej produkcie drahého opálu a 88 rokov vydržať pri produkcii 25-tisíc karátov ročne. Najväčším opálom, ktorý sa tu našiel, je Harlekýn, surový 607-gramový kameň, uložený v Prírodovednom múzeu vo Viedni.

Problémom rozvoja cestovného ruchu v oblasti Dubníka je najmä zlá infraštruktúra. Najväčšie ťažkosti spôsobujú zlé cesty, budúci rok sa prakticky nebude dať prejsť zo Zlatej Bane do Červenice. Nadácia sa s týmto problémom obrátila na správu ciest Prešovského samosprávneho kraja, no doteraz nedostala odpoveď. (md)

cestovanie.sme.sk