Minerály a horniny Slovenska :: prepni na celú stránku
História baníctva na Slovensku |
7
banskoštiavnických dominánt - Komorský dvor (Kammerhof)
zdroj:
Banská Štiavnica
7x7, E.Bujnová, I.Chovanová, Ľ.Lužina, J.Roháč, I.Roháčová, M.Šimkovic,
2003
pridané: 6.11.2006
Komorský dvor patrí medzi najväčšie stavebné celky v meste. Plnil špecifickú funkciu – po zániku hradu a opevneného komplexu na Starom meste (Glanzenberg) v polovici 15. storočia bol sídlom kráľovskej banskej komory a od polovice 16. storočia hlavných komorských grófov, ktorí spravovali bane, huty, mincovne, lesy a odborné školstvo v celej stredoslovenskej banskej oblasti.
V priestoroch Kammerhofu sa od ťažiarov vyberala urbura (daň z vyťaženej rudy) a vykupovala ruda. Vykonávalo sa tu aj čistenie rudy a odlučovanie zlata od striebra, overovala sa kvalita rudy a pod.
Dnešná stavebná podoba Kammerhofu je výsledkom mnohých stavebných premien, vďaka čomu sa stal priam galériou architektonických a výtvarných slohov. Archeologický výskum potvrdil, že na týchto pozemkoch stáli v čase formovania románskeho mesta na prelome 12. a 13. storočia vežovité objekty s výrobnou aj obytnou funkciou. V jednotlivých častiach Kammerhofu sa zachovali konštrukcie a prvky z románskej i gotickej fázy jeho stavebných dejín, súčasný výraz však určuje renesančná stavebná fáza, počas ktorej bol celok stavebne rozšírený.
Kammerhof
V čase tureckej expanzie sa Kammerhof začlenili do vnútorného okruhu mestského opevnenia, k severovýchodnému nárožiu pristavali vnútornú mestskú bránu (dnes už neexistuje). Z tejto prestavby sa však zachovali dve renesančné nárožné bašty a zvyšok opevňovacieho múru, ktorý pokračoval južne hore svahom k Novému zámku.
Hoci Kammerhof viackrát vážne poškodili požiare, zachovalo sa v ňom veľa cenných historických stavebných a výtvarných prvkov, z ktorých vynikajú kamenné renesančné portály, barokové nástenné maľby v interiéri a maľovaná výzdoba uličných fasád. Dnes v Kammerhofe sídli riaditeľstvo slovenského banského múzea a stála expozícia dejín baníctva a hutníctva (pozri v časti 7 rád...).
Banská Štiavnica 7x7, Eleonóra Bujnová, Iveta Chovanová, Ľubomír Lužina, Ján Roháč, Irena Roháčová, Michal Šimkovic, 2003