Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

História baníctva na Slovensku

Ľubietová
zdroj: www.wikipedia.org
pridané:
6.6.2009

V minulosti bola obec Ľubietová jedným zo siedmych banských miest. V 19. storočí sa obec nazývala po maďarsky Libetbanya. Nachádza sa 25 kilometrov od Banskej Bystrice, smerom na Brezno po pravej strane.

Z Ľubietovej je najznámejšia mineralogická oblasť Podlipa, odkiaľ pochádzajú unikátne nálezy minerálu libethenit, ktorý bol prvýkrát opísaný v Ľubietovej, a podľa ktorej dostal aj názov. Na Podlipe sa dodnes nachádzajú štôlne a haldy, z ktorých vyteká voda zanechávajúca zelenú farbu na brehoch potôčikov (znaky po prítomnosti medi, ktorá bola hlavným predmetom ťažby, ale neskôr, po vyčerpaní ložiska sa ťažili aj železné rudy). Iné nálezisko je Kolba, kde sa však ťažili kobaltovo-niklové rudy.


Haldy na Podlipe

Ďalšou zaujímavosťou je Hrb, ktorý je považovaný za geografický stred Slovenska, a z ktorého je za priaznivého počasia nádherný výhľad na Slovenské rudohorie. Obec je aj vychýrenou hubárskou oblasťou. V budove OÚ sa nachádza muzeálna miestnosť, ktorá pripomína históriu obce a nachádzajú sa tam aj vzorky minerálov z okolia. Cez dedinu preteká potok Hutná, do ktorého sa v obci prilieva potok Vôdka. Vo Vôdke sa dajú nájsť pololodrahokamy české granáty, ktoré sú však príliš malé na spracovanie a použitie v klenotníctve.

V celoslovenskom kontexte je obec známa školou v prírode. Pozostatky banskej činnosti na Podlipe - haldy. V obci sa nachádzajú dva kostoly, evanjelický a rímsko-katolícky. Nad obcou je aj kopec Vysoká, ktorá je vulkanického pôvodu.

wikipedia.org