Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

História baníctva

Drábsko
zdroj: http://drabsko.webnode.sk
pridané:
20.2.2014

Názov územia "Na Drapskie" bol známy už r. 1566, ako prvá písomná zmienka o obci. Po rozsiahlom lesnom polome na prelome 17. a 18 storočia gróf Forgáchom osídlil osadu drevorubačmi z Oravy (1810). Neskôr po vyklčovaní lesov k nim pribudli pastieri, furmani a neskôr sklári z Kysúc a Valašska (Veľké Karlovice - Vsetínsko). Postupne sa Drábsko rozšírilo o ďalšie osady - Dolinu, Kysucu (pôvodne Otíliu - podľa dcéry grófa Forgácha), Sedmák a ďalšie.

V 2. polovici 19. storočia tu vznikli sklárske huty, ktoré fungovali do dvadsiatych rokov 20. storočia. Odvtedy boli Vrchy len zásobárňou pracovných síl pre lesy, časť sa zaoberala neveľmi výnosným poľnohospodárstvom a miestnymi remeslami - výrobou drevených šindľov, spriadaním ľanu, tkaním plátna a handričkových „pokrovcov“.

Do roku 1920 patrila do okresu Rimavska Sobota ako osada Lomu nad Rimavicou. V roku 1920 sa osamostatnila a stala sa obcou s osadami a časťami: Kysuca, Sedmák, Skálnik, Chotár, Murány potok a Kopec. Po 2. svetovej vojne dochádzali ľudia za prácou do Brezna, Hronca, Podbrezovej a do Utekáča, viacerí sa do týchto miest natrvalo presídlili. Obec sa začala početne zmenšovať a nepriaznivý demografický vývoj nezvrátil ani pokus o založenie roľníckeho družstva. Názov obce sa postupne menil z Drabsko (1810), Drabszka (1818), Drabszkó (1882) až na dnešný názov Drábsko.

V obci je niekoľko pozoruhodných dreveníc pamiatkovo chránených objektov. Etnograficky je Drábsko priraďované k známej detvianskej oblasti, aj keď sa viacerými časťami pôvodného odevu odlišuje (úzke súkenné nohavice zakasané do kožených čižiem, kožúškom, kabanicou a iným typom klobúka).

Viac tu: http://drabsko.webnode.sk/z-historie-obce/

486
Drábsko

http://drabsko.webnode.sk