Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Jaskyňa mŕtvych netopierov
zdroj: www.kamvyrazit.szm.sk
pridané:
2.12.2004

Jaskyňa mŕtvych netopierov sa nachádza uprostred Slovenska v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v Ďumbierskom vysokohorskom krase (1750 m n. m.). Relatívne drobný, hlboko zvrásnený vápencový masív Kozích chrbtov s dĺžkou 2 km a šírkou len 300 m obsahuje vo svojích útrobách množstvo chodieb v doposiaľ známych 14 poschodiach a dvoch paralelnych vetvách. Najväčší podzemný priestor - Bystrický dom sa nachádza na 7 poschodí v hĺbke 180 m.

Jaskyňa bola objavená speleológmi z Brezna v roku 1981. Ide o tretiu najhlbšiu a najdlhšiu jaskyňu na Slovensku, ktorá patrí medzi svetové rarity. Speleológovia ju označujú za pohrebisko netopierov z celej Európy. Najstarší nález kosti netopiera má podľa vedcov 6-tisíc rokov.

Medzi jedinečné zaujímavosti jaskyne patrí výskyt vulkanických hornín kriedového veku vovrásnených do vápencového suvrstvia. Objavujú sa v jaskynných chodbách na viacerých miestach, kde upozornujú na seba červenohnedou alebo zelenou farbou. Vulkanická hornina obsahuje šošovky achátov bieloružového odtiena.

Ďalšou pozoruhodnosťou sú nálezy netopierých kostičiek, nachádzajucich sa takmer všade. Podľa nich dostala jaskyňa svoje pomenovanie. Ich vek sa odhaduje na 6000 rokov. V okrajových častiach jaskyne sa nachádzaju kostrove zvyšky kún, medveďov, ba dokonca aj kozy.

Jaskyňa ma priemernú teplotu 3,5 C, avšak niektoré zaľudnované časti dosahuju celoročny priemer len 1 C. Prúdenie vzduchu vďaka otvorenosti systému dosahuje 5 m/s.

 
Jaskyňa mŕtvych netopierov v pohľade od Ďumbiera

kamvyrazit.szm.sk