Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Retro 2007: Haliny - fotogaléria
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
8.1.2023

Výstup sa dá pohodlne absolvovať nenápadným bezpečným chodníkom vedúcim od hornej stanice kabínkovej lanovky na Malinô Brdo. Tento vedie mierne stúpajúc lesom až k strmým zrázom Halín. Po okraji skalnej steny sa dá po ňom krásne prechádzať od západnej až po východnú stranu. Mierne adrenalínový je zostup po strmom chodníčku pomedzi skaly.

Haliny sú budované sivým vápencom a vápencovým dolomitom – na stavbe sa podieľajú horniny chočského príkrovu. Hornina je charakteristická kockovitým rozpadom. Nachádzame v nej občasné žilky bieleho kalcitu, žiadne kryštáliky som však doteraz neobjavil. Pomerne častý je aj limonit, ale tiež len v podobe tenkých práškovitých náletov.

Vo vrcholovej časti okrem zakrpatených bukov, smrečkov a borievok nachádzame aj viaceré zaujímavé vápnomilné rastliny – zvlášť na jar sú zaujímavé trsy fialových poniklecov slovenských.

Veľmi pekný je výhľad z Halín. Je síce obmedzený na juh a juhovýchod ale dobre vidíme nízkotatranský Salatín, Ostrô, Brankov a časť Revúckej doliny. Pred nami ako na dlani ležia Vlkolínske lúky a lyžiarske svahy Malina Brda.

K Halinám sa najrýchlejšie dostanete z Ružomberka po modrej turistickej značke. Cesta (výstup) peši trvá asi jeden a pol hodiny, prevýšenie je do 500 metrov. Pre pohodlnejších je vhodná napríklad lanovka Skiparku – ak im nie je ľúto zaplatiť dosť „horibilný“ poplatok. Na Malinô sa možno dostať z mesta aj na horskom bicykli alebo autom. V druhom prípade je dobré sa ohlásiť na ružomberskej mestskej polícii a zaplatiť za použitie cesty (taká miestna špecialitka). Návštevu Halín možno odporučiť ako veľmi pekný poldenný výlet z Ružomberka alebo z neďalekého Vlkolínca.

GPS: https://mapy.dennikn.sk/?x=19.26748&y=49.05301&ref=permalink

rs