Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Bešeňová - travertíny
zdroj:
ingol
pridané:
26.11.2006

Výskyt travertínu v Bešeňovej na dolnom Liptove je veľmi dobre známy. Travertínové kopy sa nachádzajú severne od dediny, pri ceste do obce Potok. Toto rozsiahle travertínové pole je zarastené porastom trávy a krov a okrem niekoľkých dominantných prvkov pôsobí pomerne nenápadne. V skutočnosti má však značnú rozlohu. Najvýraznejšie dva prírodné prvky, ktoré sa tu zachovali sú dobre viditeľné už z obce.


Skalný útvar Kaplnka. Zdroj:
www.besenova.sk

Priamo nad železničnou traťou sa nachádza najvýznamnejšia "živá" travertínová kopa. Keďže prameň, ktorý z nej na vrchole vyteká je zároveň veľmi obľúbeným "medokýšom", navštevovanosť tohoto miesta je najmä v lete veľmi veľká. Voda je výrazne železitá, čo sa prejavuje jednak na povrchu travertínovej kopy, ktorý je usadeninami sfarbený do červenkasta, a taktiež aj na fľašiach, v ktorých niekoľko dní stála.

Kopa je vysoká niekoľko metrov, a pomaličky rastie ďalej. Travertín je pomerne mäkký, na povrchu ešte dobre nespevnený. Jeho farba je železitými usadeninami sfarbená do žltkasta, miestami červenohneda, miestami je však aj biely. Väčšia časť kopy je porastená trávou a ojedinele krami, v mieste, kde vyteká prameň minerálky je "kopček" neporastený.

Viac o vlastnostiach bešeňovského travertínu si prečítate tu.

Druhý významný objekt sa nachádza niekoľko sto metrov severne. Je to skalný útvar nazývaný Kaplnka. V tomto mieste sa nachádza aj bývalý lom, kde sa bešeňovský travertín v časoch prvej Československej republiky aj ťažil. Kaplnka je pravdepodobne výsledkom selektívneho zvetrávania a vypreparovania tvrdšieho travertínu. Hornina má veľmi peknú, medovožltú farbu. Pramene v bližšom okolí Kaplnky už nie sú aktívne. Na vrchole skaly je umiestnený nevysoký kamenný kríž.


"Živá" travertínová kopa nad železnišnou traťou.
Zdroj:
www.besenova.sk
 

Celá prírodná pamiatka je nanešťastie silne poznačená bývalou aj súčasnou hospodárskou činnosťou človeka. Okrem lomu, v ktorom sa už našťastie neťaží je travertínová terasa preťatá fungujúcou asfaltovou cestou. Okolie prírodnej pamiatky je intenzívne poľnohospodársky využívané predovšetkým ako pastviny.

V areáli je ešte jeden veľmi silný prameň. Tento sa nachádza od prvého prameňa niekoľko sto metrov východne a vyviera tesne nad železničnou traťou. Je omnoho výdatnejší ako prvý prameň, voda však obsahuje podstatne menej CO2 aj železitých zlúčenín.

ingol