Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Mohylky - Lisková
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
10.2.2007

Chránené nálezisko Mohylky pri Liskovej je jednou z mála podobných lokalít v Liptove. Predmetom ochrany je tu výskyt nezvyčajne veľkého množstva vynikajúco zachovaných druhohorných skamenelín vo vápencoch. Táto vyvýšenina na severovýchode obce je jednou z najtypickejších lokalít numulitov, lastúrnikov, koralov eocénneho mora spred 50 miliónov rokov.


Numulity. Foto: rs

Lokalita sa nachádza pri obci Lisková neďaleko Ružomberka na južnom úpätí Chočských vrchov. Je pomerne málo známa. Dôvodom nízkej navštevovanosti tohto miesta je aj to, že cesta k nemu leží ďaleko od turistických trás v Chočských vrchoch. Najľahšie je dostupná z Ružomberka na bicykli, dá sa sem však dostať aj autom. Z pestrej palety skamenelín sa tu najviac vyskytujú charakteristické peniažtekovité numulity. Ich skamenelé schránky na pohľad pripomínajú semienka šoš ovice. Majú rôznu veľkosť – pohybuje sa od niekoľkých milimetrov až po cca. 2 cm. Vo vápenci sa vyskytujú veľmi husto (na malej, 5 centimetrovej vzorke sme ich napočítali až 50). Uložené sú obyčajne jednosmerne. Vzorky numulitového vápenca z tejto lokality sú naozaj veľmi pôsobivé.

Ďalšími najčastejšími skamenelinami, ľahko identifikovateľnými aj úplným amatérom v paleontológii sú belemnity. Tieto druhohorné malé hlavonožce zanechali po sebe vo vápenci podlhovasté schránky veľmi podobné vystreleným nábojom. Majú pozdĺžny tvar a sú na jednom konci zašpicatené. Ich veľkosť je tiež rôzna. Zvyčajne majú niekoľko desiatok milimetrov, známe sú však aj vzorky s veľkosťou 10 a viac cm. Belemnity sa na Mohylkách nachádzajú v oveľa menšom množstve ako numulity.

Keďže je táto lokalita vyhlásená ako chránené nálezisko, spadá pod pomerne prísny, štvrtý stupeň ochrany (maloplošné chránené územie). Fakticky je teda odnášanie vzoriek odtiaľto zakázané. Je teda na vás, či dokážete odolať, priznám sa, že som si menší kamienok z tohto miesta domov predsa len odniesol. Želám vám veľa pekných zážitkov pri potulkách liptovskou prírodou.


Mohylky. Foto: www.liskova.sk


Mohylky. Foto: www.liskova.sk


Mohylky. Foto: www.liskova.sk

rs