Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Vyhniansky travertín - ochrana na "jednotku"
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
30.10.2007

V článočku z 23.9.2007 sme si povedali čo – to o Vyhnianskom travertíne. Teraz sa chcem okrajovo zmieniť o prístupe k jeho ochrane. Na úvod teda jedna fotočka:


Pohľad na prírodnú pamiatku z turistického chodníka

Na prvý pohľad je zrejmé, že prírodná pamiatka – taká „vzácna a ojedinelá“ v našich neovulkanitoch predsa len dosť zavadzia, ba takmer bráni intenzívnemu rozvoju turistického ruchu vo Vyhniach. Je to naozaj nehoráznosť, že sa travertín usadzuje na takmer ideálnom mieste pre stavbu športoviska, ako je volejbalový "kurt" (alebo tenisový?).

O tunajšom travertíne sú popísané spústy článkov, príspevkov na nete, a to nepočítam haldu odborných publikácií. Preto ma dokonale zarazil stav, v akom sa pamiatka nachádza. Zastrčená v kúte ihriska pár metrov od stĺpikov napínajúcich sieť, a čo je najlepšie - ZA PLOTOM.

Nemal som čas pátrať po vlastníckych vzťahoch pozemkov vo Vyhniach, ani zháňať kľúče od ihriska, keď som si chcel túto jedinečnosť poobzerať. Pomohol som si s foťákom a 400 milimetrovým objektívom. Aspoň tak som si mohol priblížiť asi trojmetrovú travertínovú „skalu“, po povrchu ktorej tečie stále voda.  Jedno pozitívum takejto „ochrany“ je nesporné. Vďaka dokonalému oploteniu nehrozí, že pamiatku poškodia vandali, nebude obhádzaná smetím a cigaretovými špakmi.

Napokon som sa rozhodol pozrieť sa na prítok vody, z ktorej sa travertín usadzuje. Vyšiel som si teda po peknom chodníku – takmer ceste okolo oplotenia. Chodníček vedie ponad travertín aj ihrisko a rovnomerne stúpa popri plote „Vodného raja“.

Vidím, že Vyhniansky travertín napája čiastočne aj vybetónovaný jarček, ktorým vyteká voda z kúpaliska. Jarček je plytký a veľa vody ním nepreteká. Vyzerá to tak, že travertínu je tu viac ako je vidieť zdola – aj na chodníku sa povaľuje niekoľko kusov. Je to pomerne tmavá, slabo spevnená, žltohnedá hornina s mnohými odtlačkami prevažne bukových listov. Neodolávam a jeden pekný kus mizne v batohu, hoci sa to asi v okolí prírodnej pamiatky veľmi nemá robiť. Predpokladám ale, že by ho ľudia na chodníku aj tak rozdupali.

Čo na záver? Myslím, že prírodná pamiatka, ktorou Vyhniansky travertín nesporne je, by si zaslúžila viac pozornosti a šetrnejšie zaobchádzanie. Nebolo by na škodu aj trochu "reklamy" – predsa len je v blízkosti sľubne sa rozvíjajúceho kúpaliska, ktoré už teraz navštevuje veľa ľudí. Hoci v úzkej doline, kde sú Vyhne situované je miesta na športoviská veľmi málo, mali byť pri výbere lokality vzaté do úvahy aj ochranárske hľadiská.

PS: Miesto som navštívil v septembri, ak sa náhodou situáci od tých čias zmenila, prosím napíšte.


Travertín za plotom


Detail


Pohľad zhora. V popredí je vidieť pletivo plota

rs