Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Úhorná - jazero pri Smolníku
zdroj: www.smolnik.sk
pridané:
7.2.2009

Uhorňanské jazero vytvorili umele. Kedysi dávno bolo tu len úzke údolie malého Smolníckeho potoka a rôznych iných bočných bystrín. Kvôli nedostatku vody v baniach sa rozhodla správa baní urobiť umelú nádrž na vodu, aby ju mala stále.

Podža kroniky mesta Smolník, stavbu hrádze dokončili roku 1768. Bola postavaná z lomového kameňa, bez použitia iných stmeľovacích hmôt. Za hrádzou nasypali hlinený násyp, ktorý je tam dodnes. Jazero malo pôvodne dva odtoky, nu? jeden z nich na strane strážneho domu museli zasypať, aby pri vežkých búrkach sa dom nepoškodil. Vodu, ktorá vytekala pod násypom jazera, od roku 1771 zachytávali a viedli podzemným kanálom v dĺžke 7450 m do baní v Smolníku. Voda slúžila na pohon vodných zdrojov.

Plocha jazera sa udáva na 4,79 ha, hĺbka na 13 m. Jazero má tri prítoky a to z Úhornej, z údolia Rybník a z potoka Medvedej doliny. Voda z údolia Rybník vteká do jazera 900 m dlhým kanálom. Potok z Úhornej a z Medvedej doliny sa dá odkloniť od jazera v prípade nadmernému množstvu vody, ktoré by mohlo poškodiť hrádzu.

Jazero obsahuje veľa rakov a pstruhov. Okolie jazera má mnoho ihličnatých lesov so vzácnou zverou, zvlášť karpatským jeleňom.


Foto:
www.retep.sk


Foto:
www.retep.sk

smolnik.sk