Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Pangea
zdroj: www.sk.wikipedia.org
pridané:
15.2.2010

Pangea (gr. "všetka krajina") je názov historicky poslednej obrovskej prapevniny (superkontinentu) na planéte Zem. Bola obklopená zo všetkých strán oceánom (Panthalassa). Pangea existovala približne od karbónu po začiatok jury - teda v obodobí pred asi 300 až 180 miliónmi rokov.

Pangea mala tvar písmena C. Záliv, ktorý do nej vnikal z východu je označovaný ako Paleotethys (tiež Tethys). V dôsledku veľkosti Pangey nedochádzalo vo vnútrozemí k zrážkam a preto bolo podnebie extrémne suché. Veľký prakontinent by potenciálne (nebyť sucha) umožňoval zvieratstvu migrovať od Južného až po Severný pól. Plášť pod pôvodným umiestením Pangey bol rozpálený viac ako zbytok Zeme a preto sa snažil vyvyšovať. Dnešná Afrika je z toho dôvodu o niekoľko desiatok metrov vyššie než ostatné kontinenty.

Pangea nebola prvý superkontinent. Predpokladá sa, že Rodinia sa sformovala približne pred 1 100 miliónmi rokov a rozdelila sa pred 750 miliónmi rokov. Pred 600 miliónmi rokov vznikol ďalší superkontinent Pannotia, ktorý sa rozpadol pred 550 miliónmi rokov.

Pangea vznikla až neskôr, asi pred 300 miliónmi rokmi, zrážkou dvoch vtedajších kontinentov: Eurameriky resp. Laurusie a Gondwany.

514 (83K)
Pangea

sk.wikipedia.org