Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Dinosauri - zaujímavosti a rekordy
zdroj: www.referaty.sk
pridané:
22.1.2011

Názov dinosaurus vymyslel anglický vedec Sir Richard Owen v roku 1841. Tento názov pochádza z dvoch gréckych slov deinos (strašliví) a sauros (jašter). Predchodcom všetkých dinosaurov bol Maracuchus. Bol veľký približne ako mačka a jeho pozostatky sa našli v Argentíne. Prvý dinosaurus bol Coelophysis. Bol veľký ako kôň, mal duté kosti a bol to dravec. Najmenší bol Albertokynus, vážil 2 kilogramy a bol veľký ako sliepka. Živil sa hmyzom a termitmi. Najrýchlejší bol Ornithomimus, vedel bežať rýchlosťou až 70 km/h. Pachycephalosaurus mal doslova obrnenú hlavu hrubými kosťami a ostňami. Väčšinou samce bojovali o samice tým, že do seba udierali hlavami. Euplocephalus mal na chvoste akési kostené kladivo v podobe disku, používal ho na omráčenie útočníka. Väčšina malých dravcov sa živila tak, že jedli vajcia iných. Ale Oviraptor (zlodej vajec) ich najskôr ukradol a potom zjedol na odľahlom mieste.

Vyhynutie

Teória asteroidu: Do zeme narazil asteroid s priemerom 20km. Spôsobil výbuch, mrak prachu ktorí zatienil slnko, zemetrasenia a cunami.

Teória o zmene podnebia: Začala prvá doba ľadová.

Teória sopečnej činnosti: Mrak popola zatienil slnko a jedovaté látky otrávili vzduch a oceány.

Teória cicavcov: Prvé cicavce podobné potkanom sa začali živiť dinosaurími vajcami.

Dnešný dinosaurus

Niektorí vedci si myslia, že Moloch tŕnitý je potomkom dinosaurov. Jeho telo je pokryté ostňami veľmi podobnými tým, čo mali dinosauri. Je to malý jašter, ktorý sa živí hmyzom a žije v Austrálii.

580
Rekordy

www.referaty.sk