Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Vodopád v Rakytovci - Veľká Fatra
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
9.6.2011

Priamo v centre pohoria sa nachádza jeden z väčších veľkofatranských vodopádov. Dolinka Rakytovec sa nachádza, ako už názov hovorí, pod vrchom Rakytov, ale smeruje do Ľubochnianskej doliny. Je preto pomerne ťažšie dostupná bežnému turistovi. Asi najjednoduchší prístup je z Ľubochnianskej doliny, ktorá je však od piateho kilometra pre automobily uzavretá. Dá sa sem ale dostať pomerne dobre bicyklom, asfaltová cesta vedie miernym sklonom až pod vrchy Ploskú a Borišov.

Dolina Rakytovec je asi len tri kilometre dlhá a stúpa strmo k Rakytovu. Je sprístupnená nespevnenou, ale dobrou lesnou cestou. Nanešťastie nevedie až k vodopádu, ktorý leží niekoľko sto metrov nižšie. Vodopád je naozaj neprístupný - nevedie sem ani žiadny oficiálny turistický chodník, takže bez príslušného sprievodcu sa k nemu legálne človek ani nedostane - sme v “jadre” národného parku.

Samotný vodopád je vysoký niekoľko metrov a má celoročný prietok vody. Najväčší príval je samozrejme na jar, keď sa na Rakytove topia snehy. Nachádza sa v lesnom poraste a je dobre ukrytý, aj keď špliechanie vody je niekedy celkom dobre počuť. Voda potôčika Rakytovec padá do malého bazénika a pokračuje ďalej dolinou.

Tento malý vodopád je dobre skrytý a samotná odľahlosť ho chráni pred poškodzovaním. Nie je zvlášť chránený, keďže je súčasťou národného parku a lesy v bezprostrednom okolí majú ochranný charakter.


Dolinka Rakytovec

588
Vodopád v Rakytovci

rs