Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Retro 2006: V hlbokom snehu na Strednú poľanu
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
14.11.2020

Ďalšia nádherná spomienka na túru z čias mladosti. Zamračené, vetristo, teplota tesne pod nulou, začiatok februára. Výlet začíname krátko po obede z Valaskej Dubovej. Cieľom je Stredná poľana, v prípade dobrých podmienok snáď aj Veľký Choč.

Snehu je všade veľa. Chodník na Choč je úplne zaviaty, v tomto počasí sme tu dnes vari jediní. Už nad Dubovou je skoro 15 cm čerstvého snehu. Čím ďalej ho je viac. Stúpanie namáhavé. Oddychujeme každú chvíľu, striedame sa v hlbokom prašane a robíme stopu.

Výstup na Strednú poľanu po modrej turistickej značke nám trvá vyše dvoch hodín. Tu je hotová Sibír. Zúrivé vetrisko, Veľký Choč sa skrýva v oblakoch. Rozhodujeme sa ísť len pár metrov hore, aby sa nepovedalo. Potom hľadáme v závejoch chatku – útulok. Vo vnútri je tiež kopa snehu, ale aspoň že nefučí, dávame si čaj.

Zostup do Dubovej je rýchly, naša stopa je už sčasti zapadnutá snehom. Ešte povinná fotografická pauza pod nádhernými vápencovými bralami. Tu je už našťastie bezvetrie. Do dediny schádzame už skoro potme.

Do príchodu autobusu nám chýba niečo vyše hodiny, navštevujeme miestnu krčmičku s nádhernou turistickou výzdobou. Sme skoro sami, je tu úžasne teplučko. Sušíme sa, popíjame čaj s rumom. Potom už nasleduje krátka cesta autobusom do Ružomberka. Nádherný výlet v pravom himalájskom počasí.

Fotogaléria: https://photos.app.goo.gl/tLGRoxXDm1ncBpgg8


Stredná poľana pod Chočom
Zväčšiť obrázok

rs