Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Retro 2006: Liptovská Mara
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
7.2.2021

Výlet k známemu kostolíku zatopenej dediny Liptovská Mara. Z Ružomberka autom cez Liptovskú Teplú do Bešeňovej, odtiaľ strmo do kopca pred Potokom a hneď nato prudko dolu do Vlašiek. Tu vedie červená turistická značka na Havránok Po nej už ideme peši.

Značkovaná cesta stúpa popri hrádzi vodnej nádrže, na ktorú tak máme výborný výhľad. V nádrži je pomerne málo vody – hladina je výrazne nízko. Čaká sa na jarné topenie snehu na horách. Prichádzame ku kostolíku. Vlastne je z neho zachovaná len veža a základy. Vedľa neho stojí ešte veľký obývaný dom – asi bývalá fara. Do vody vychádza mólo – v lete tu pristávajú výletné lode.

Od kostolíka sú nádherné výhľady – na juh na Nízke Tatry, na sever na Chočské vrchy – Prosečnô, Pravnáč, Lomnô. Ďalej na Západné Tatry. Východným smerom vidieť na druhý breh, kde sa doširoka rozprestiera Liptovský Mikuláš.

Nad kostolíkom sa strmo dvíha vrch Havránok – známy keltským archeologickým skanzenom. Keďže máme so sebou kočík, volíme pohodlnú trasu okolo nádrže. Cesta – asfaltka vedie ponad vodu smerom k Bobrovníku.

Momentálne je pustá a tichá. V lete tu však býva veľmi plno a všade parkujú autá. Je to proste obľúbená „destinácia“. Máme radosť z príjemného počasia – jasný, aj keď chladný aprílový deň. Vietor robí na hladine nádrže veľké vlny.

Popri ceste kráčame na sever asi kilometer, dieťatko v kočíku si pekne spinká. My sa tešíme zo samoty a tichej prírody. Otáčame sa späť ku kostolíku. Tu ešte chvíľu pobudneme a vraciame sa do Vlašiek k autu. Cesta domov do Ružomberka je proti zapadajúcemu slnku vyslovene romantická. Liptovská Mara je vynikajúca lokalita na predjarný výlet.

Fotogaléria: https://photos.app.goo.gl/KJCPaQWtCLmNMXhX7


Liptovská Mara
Zväčšiť obrázok

rs