Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Retro 2013: Michalková (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
16.12.2021

Michalková je malá dedinka ležiaca v zvolenskom okrese. Je to miesto vysoko v pohorí Javorie, ľahko dostupné z hlavnej cesty, ktorá spája Zvolen s Krupinou. Na výlet je vhodné auto ale aj bicykel. Dedinka sa nachádza v nadmorskej výške okolo 600 m. Na miestne pomery je to už dosť vysoko. Ako mnohé ďalšie obce v pohorí Javorie, nachádza sa aj Michalková viac-menej na holom temene kopca. Nečudo že sú odtiaľ krásne výhľady.

Obec

Akési centrum obce je dolnej časti, kde je pohromade niekoľko domov aj cintorín. Vyššie sa nachádzajú samoty a lazy, ktoré sú navzájom pospájané cestičkami. Niektoré sú “živé”, niektoré vyzerajú neobývané. Nachádzajú sa tu však aj novostavby.

Mozoľovci

My nechávame auto stáť v dolnej časti obce pri plote neďaleko zastávky autobusu. Odtiaľ kráčame peši. Najprv po asfaltovej ceste prichádzame do malého sedla. Náš cieľ je laz Mozoľovci.

Lomno

Máme pekný výhľad na obidve strany - na východe sa dvíha vysoký vrch Lomno. Je to miestna dominanta, s výškou približne 900 metrov výrazne prečnieva nad okolité kopce. Je viditeľný z ďaleka zo Zvolenskej kotliny ale aj v smere od Krupiny. Jeho vrchol je zalesnený a žiaľ nie je sprístupnených turistickou značkou. Je však ľahko dostupný - existuje tu hustá sieť lesných ciest.

Výhľad

Laz Mozoľovci má nádhernú polohu, z ktorej sa dá obdivovať veľká časť Štiavnický vrchov. Priamo pod nami vidieť Dobronivský hrad, teda jeho ruinu. Dobrú Nivu, za ňou vodnú nádrž, Podzámčok a mnohé ďalšie zaujímavé miesta v Pliešovskej kotline. Za ňou sa už dvíhajú Štiavnické vrchy. Výrazný je kopec s názvom Tri kamene a bývalý lom.

Horniny

Pohorie Javorie je podobne ako Štiavnické vrchy budované hlavne andezitmi a ich pyroklastikami. Tie vidíme aj na Michalkovej. Na lúkach sa povaľujú početné andezitové balvany, niektoré sú dosť veľké. Andezit často obsahuje čierne výrastlice augitu a amfibolu.

Jeseň

Máme šťastie na krásne počasie a vhodný čas. Práve zapadá slnko. Preto sú všetky hory obalené do zlatého slnečného svitu. Krásu prírody ešte zdôrazňuje začínajúca sa jeseň. Väčšina listnatých stromov už postupne stráca zelený odtieň a listy nadobúdajú žltú farbu.

U Mozoľovcov je aj konečná zastávka autobusu - točka. Preto je tu dosť miesta na parkovanie. Zaujímavé je, že tu parkuje aj ďalšie auto, rovnaké ako naše - červená stará Felicia.

Návrat

Zberáme sa na návrat, vraciame sa najprv do Michalkovej, neskôr dolinou naspäť k hlavnej ceste do Zvolena.

Neresnickou dolinou prichádzame do mesta a odtiaľ už cestujeme smer Banská Bystrica, Donovaly, Ružomberok. Michalková je veľmi príjemný cieľ, dá sa tam ísť na chvíľku, ale pokojne v nej môžete stráviť aj celý deň pretože jej krásy sú takmer bez konca. Dovidenia.

GPS: https://mapy.dennikn.sk/?x=19.14929&y=48.50801&ref=permalink


Michalková, vzadu vrch Lomnô
Zväčšiť obrázok


Andezitové balvany na lúkach
Zväčšiť obrázok


Ovečky
Zväčšiť obrázok


Lazy
Zväčšiť obrázok

rs